Praha - Ministerstvo financí nevyhlásí takzvanou daňovou amnestii, o níž v poslední době uvažovalo. Oznámil to mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Otázku zatajování příjmů a placení daní mají vyřešit mezinárodní dohody a nový daňový řád, účinný od roku 2011.
"Ministerstvo analyzovalo možnost podpory dobrovolného splnění daňových povinností souvisejících s nepřiznanými zdanitelnými příjmy a majetkem. Výsledkem diskuse je doporučení řešení, které nepočítá s nutností speciální legislativní úpravy, nýbrž s využitím stávajícího legislativního rámce, včetně nově uzavíraných dohod o výměně informací v daňových záležitostech," říká Jakob.
"Významnou změnou, která by měla zvýšit motivaci k dobrovolnému plnění daňových povinností, je i úprava obsažená v novém daňovém řádu, který nabude účinnosti k 1. lednu 2011," dodává Jakob. Nově totiž bude možno stanovit daň i po uplynutí lhůty pro stanovení daně v souvislosti s odhaleným daňovým trestným činem.
Zároveň však nový zákon umožní poplatníkům i po této lhůtě dodatečně napravit své pochybení a dobrovolně přiznat daň tak, aby zanikla trestnost činu díky účinné lítosti. "Současný zákon o správě daní a poplatků toto po uplynutí lhůty neumožňuje, čímž omezuje daňové subjekty v možnosti domáhat se účinné lítosti," vysvětluje ministr financí Eduard Janota.
Ministerstvo financí současně zahájilo jednání s takzvanými daňovými ráji o uzavření dohod o výměně informací. "Tyto dohody poskytnou tuzemským úřadům účinný nástroj, na jehož základě lze prověřit, zda příjem nebo majetek českých subjektů umístěný v zahraničí byl řádně zdaněn. Cílem je i zajištění možnosti přístupu k informacím o bankovních účtech," dodává Jakob.
Na téma daňové amnestie jednal tento týden ministr Janota také se zástupci italské daňové správy.
Ocenil sice pozitivní dopad italského kroku na rozpočtovou bilanci, nicméně zdůraznil, že boj proti daňovým únikům na národní úrovni musí respektovat specifika konkrétní země. "Ne všechna opatření, která použila Itálie, lze úspěšně aplikovat v České republice," říká Janota.
"O přínosech daňové amnestie lze jen spekulovat, protože nikdo nemá představu, kolik peněz plynulo do zahraničí. Neexistuje žádná relevantní studie na toto téma, přiznává to i samo ministerstvo financí," říká Vítězslav Hruška ze společnosti SMART Office & Companies, která působí v oblasti daňové optimalizace. Dodává, že metody této optimalizace jsou již dnes do značné míry sofistikované a případná amnestie by se tak dotkla jen malého zlomku vlastníků.
„Vhodnějším řešením je spíše zlepšení podmínek pro podnikání v Česku," dodává Hruška.