Praha - Nejlepší zhodnocení 100 tisíc korun uložených na spořicí účet v bance nabízí Axa, mezi termínovanými vklady vede Fio banka. Vyplývá to z databáze služby MůjBankéř, kterou tento týden spustil online deník Aktuálně.cz.
Spořicí účet od Axa Bank nabízí úrokovou sazbu dvě procenta ročně. S bonusem lze získat sazbu až 2,5 %, pokud průměrný roční zůstatek přesahuje 40 tisíc korun. Vedení účtu je zdarma a bez dalších podmínek. Vloží-li zájemce 100 tisíc s možností okamžitého výběru, může za rok vydělat 2518 korun.
Druhé místo patří shodně Poštovní spořitelně a GE Money Bank s úrokovou sazbou 1,8 procenta. Zatímco Červené konto od spořitelny si ale lze pořídit zdarma i bez běžného účtu, u GE je toto spoření součástí běžného účtu za 199 korun měsíčně.
Pro toho, kdo se nebojí slova kampelička, nabízí nejvýhodnější spořicí účet Metropolitní spořitelní družstvo. A to přesto, že jeho sazba od října klesla ze čtyř na 3,3 procenta (dříve byl nabízen pod názvem Vkladní knížka). Dodejme, že vklady v kampeličkách jsou pojištěny zcela stejně jako v bankách.
Počkejte si a dostanete trochu víc
Spořicí účty a termínované vklady jsou určeny velmi konzervativním investorům. Přesto nabízejí výrazně vyšší zhodnocení než běžné účty, jejichž sazby se většinou drží na absolutním minimu. Například Česká spořitelna nebo ČSOB zhodnocují zůstatek na běžném účtu 0,01 procenty - každá tisícikoruna tedy za rok "vydělá" desetník.
Výhodnější podmínky obvykle nabízejí termínované vklady. Zájemce se ale musí zavázat, že po určitou dobu nechá peníze v bance.
Raritou je LBBW, která i při tříměsíčním vkladu (do půl milionu) nabízí nulový úrok, peníze tedy vydělají ještě méně než na běžném účtu.
Nejlepší úrok při vkladu 100 tisíc na jeden rok nabízí Fio banka - klient vydělá 2,56 procenta z vkladu, tedy 2560 korun. To je nicméně jen o necelou padesátikorunu víc oproti spořicímu účtu od Axa, jehož výhodou je možnost kdykoliv si peníze vybrat.
Některé banky nabízejí lepší úrok také u spořicích účtů, pokud klient přistoupí na předem stanovenou výpovědní lhůtu a nepotřebuje peníze okamžitě. Ani u tříměsíční lhůty přesto není úrok vyšší, než kolik nabízejí Axa, Poštovní spořitelna a GE Money už v "základní" variantě spoření s možností okamžitého výběru.
Pozor na pásmové úročení
Sazby spořicích účtů a další podmínky jsou čím dál víc komplikovanější. Zájemci by si měli dát pozor nejen na nutnost vedení (placeného) běžného účtu u některých bank, ale také na takzvané pásmové úročení.
Banka například láká na sazbu 3,5 procenta, ta se však týká jen části vkladů přesahujících 150 tisíc korun. Nižší část vkladu je úročena třeba jen jedním procentem. Příkladem je Unikátní spoření od UniCredit Bank.
O trochu přehlednější je druhý typ pásmového úročení. Například u Poštovní spořitelny se vklady do 49 999 korun úročí jen 0,10 procenty, ale přesáhne-li zůstatek 50 tisíc, pak se celý vklad (nikoliv tedy jen část přesahující tuto částku) úročí 1,8 procenty.
I druhý zmíněný typ dokáže být záludný, pokud jej banka použije opačně. Příkladem je spoření eMax Plus od mBank, která vklady do 100 tisíc úročí dvěma procenty, vyšší vklady už ale jen 0,5 procenty. Jakmile tedy zůstatek přesáhne 100 tisíc (třeba díky úroku připsanému v předchozím měsíci), celý vklad - nikoliv jen tato část - se úročí výrazně méně.
Spočítejte si, jaké spoření je nejvýhodnější právě pro vás! Kalkulačku a další podrobnosti najdete na MůjBankéř Aktuálně.cz.
Čtěte také: Konec zaváděcí akce. Spořicí účet od GE má nižší úrok Spořicí účty: Další dva jdou s úroky dolů mBank: Kdo si uloží příliš peněz, dostane horší úrok |