Koruna mírně oslabila, na Ústavní soud však nereagovala

Ekonomika Ekonomika, red eko
10. 9. 2009 17:30
Trhy počítají s uspořádáním voleb na začátku listopadu

Praha - Česká koruna dnes sice mírně oslabila, na odpolední rozhodnutí Ústavního soudu však prakticky nereagovala. Podle webu Patria Online byl kurz kolem 17. hodiny 25,46 Kč /EUR a 17,49 Kč/USD. Oproti včerejšku je tak koruna slabší jen o čtyři haléře (vůči euru), respektive sedm haléřů (vůči dolaru).

"Trh s korunou bezprostředně po vyhlášení Ústavního soudu nereagoval. Existuje totiž stále šance na uspořádání voleb začátkem listopadu," říká Radim Dohnal ze společnosti Saxo Bank. Podle něj je hlavním faktorem pro kurz nadále vztah k riziku, kdy by korunu oslabil očekávaný výprodej akcií. "Koruna může dále reagovat spíše na základě komentářů hlavních politických stran," dodal Dohnal.

Koruna mírně ztrácela hlavně dopoledne. Podle analytika Tomáše Vlka ze společnosti Patria Finance bylo důvodem zejména oslabení zlotého, které přináší ztráty i koruně.

Analytici se už dříve vyjádřili, že odložení voleb a politická nejistota může vést hlavně k dalšímu zhoršení stavu veřejných financí. „Politici v posledních měsících odmítali diskutovat řešení veřejných financí s tím, že to je úkol pro příští vládu. Nicméně čas běží a rozpočet na rok 2010 je třeba připravit již dnes," řekl analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

Kvůli neschopnosti politiků dohodnout se ještě před (odloženými) volbami hrozí, že Česko nebude mít včas schválený státní rozpočet na rok 2010. Rozpočtové provizorium je přitom špatným signálem pro investory, zejména pro potenciální kupce státních dluhopisů.

Koruna. Ilustrační foto
Koruna. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Odklad voleb může skončit ekonomickým krachem
Čím později budou volby, tím větší rána ekonomice
Česko opustí investoři, když politici nebudou rychlí

Pokud by měla politická nejistota trvat déle, pak by kromě menšího výnosu z dluhopisů zřejmě výrazněji oslabila koruna a agentury by zhoršily Česku rating. Negativním signálem je rovněž podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka snižování vážnosti Ústavy. "Existence právního státu je nezbytným předpokladem fungování tržní ekonomiky a důvěry domácích i zahraničních investorů," upozorňuje.

"Je potřeba přijmout zásadní zákony, které přibrzdí růst schodků veřejných financí," říká analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Ústavní krize přišla podle ní v nejméně vhodnou dobu. Česká ekonomika totiž potřebuje akceschopnou vládu, která dokáže, že uřídí své finance a ekonomice pomůže aktivní hospodářskou politikou.

Odklad voleb je nežádoucí i z hlediska přílivu přímých investic. "V případě prodlužování politické nestability budou projekty odkládány nebo realizovány v některé sousední zemi. Je velmi důležité, aby politici přišli s věrohodným řešením situace brzy," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

 

Právě se děje

Další zprávy