Drtivá většina hypotečních bank stále ve svých sazebnících uvádí úrokové sazby s přívěskem "od". Pokud si však klient nechá udělat reálnou nabídku hypotečního financování zjistí, že konečná úroková sazba, na kterou je schopen reálně dosáhnout, se diametrálně liší od té sazebníkové. A to i přesto, že se jedná o bezrizikového, bonitního a dlouholetého klienta banky.
Pouze dvě banky mBank a Wüstenrot hypoteční banku nabízely garantovanou sazbu. Nyní se k nim přidaly další dvě - Komerční banka a Citibank.
„Od", ale za kolik ve skutečnosti?
Za stávající situace je pro potencionálního žadatele o hypotéku prakticky nemožné, udělat si vlastní objektivní srovnání nabízených variant financování takzvaně "od stolu", tedy bez obíhání vytipovaných hypotečních bank a zjišťování skutečných úrokových sazeb.
Komerční banka v závěru srpna spustila na české poměry neobvyklou kampaň, ve které klientům nabízí hypoteční financování s předem garantovanou úrokovou sazbou. Nabídka je určena klientům, kteří si zažádají o hypotéku Klasik, což znamená úvěr do výše 85 % hodnoty zastavené nemovitosti, se sjednanou dobou fixace na pět a více let. Banka v takovém případě klientovi, pokud úspěšně projde skóringem, garantuje úrokovou sazbu na úrovni 5,29 %.
Porovnání sazeb
Přehlednou tabulku aktuální nabídky hypotečních bank (porovnání úrokových sazeb) najdete na Hypoindex.cz
Ze třinácti bank pouze dvě razí dlouhodobě odlišnou strategii a nabízené úrokové sazby prezentují jako zaručené, a pokud se při skoringu neobjeví nějaká zásadní informace pro zamítnutí úvěru, skutečně tuto sazbu jejich klienti získají. Jedná se o mBank a Wüstenrot hypoteční banku. Nově se nyní k těmto průkopníkům přidala také Komerční banka a Citibank. Že by se začalo blýskat na lepší časy?
Na vyspělých trzích standardem
Uvádění garantovaných sazeb je přitom na vyspělých hypotečních trzích standardem. Například ve Velké Británii či Irsku najdete v tisku podrobné, ale přehledné tabulky, dokumentující aktuální nabídku úrokových sazeb v jednotlivých bankách. Navíc tato data jsou rozdělena podle typu úvěru, výše LTV, doby splatnosti, takže klient zvažující žádost o hypotéku přesně ví, do které banky/bank se vydat pro bližší informace či konkrétní nabídku. Přitom si může být na 90 % jist, že publikovanou úrokovou sazbu opravdu získá.
V České republice bohužel taková povinnost neexistuje a bohužel zatím ani trh sám k tomuto stavu nedospěl. Úrokové sazby uvedené v sazebnících slouží více jako marketingový nástroj, než opravdový zdroj informací, a na pobočkách bank se stále o výši úrokové sazby smlouvá, jako na trhu. Extrémní, nikoliv nereálný je případ, kdy klient na dvou pobočkách téže banky získal výrazně odlišnou nabídku úrokové sazby.
Nezkrácenou verzi článku najdete na Hypoindex.cz