Hypotéky zdražily. Rozdíly v sazbách bank rostou

Luboš Svačina, Hypoindex.cz
19. 8. 2009 12:00
Trh s hypotékami se meziročně propadl o více než polovinu

Praha - I přes klesající zájem klientů o hypotéky rostou jejich průměrné úrokové sazby. Ukazatel Fincentrum Hypoindex v červenci vzrostl oproti předchozímu měsíci v průměru o 11 bazických bodů na 5,66 %.

"Nárůst ovlivnila hlavně změna struktury preferovaných fixací z levnějších pětiletých a tříletých ve prospěch dražších jednoletých. Druhým významným faktorem byl růst sazeb u pětiletých fixací," komentuje vývoj úrokových sazeb jednotlivých fixací Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Podle Rajdla se zároveň mírně zvýšily rozdíly mezi sazbami. Klientům se tedy více vyplatí hledat levnější banku, neboť rozdíly v průměrných sazbách u pětiletých fixací činí přes 1,25 procentního bodu, u jednoletých pak téměř dva procentní body.

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték
Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték | Foto: Hypoindex.cz

Zatímco v meziměsíčním srovnání došlo k nárůstu sazeb, v meziročním porovnání jsou současné sazby téměř do puntíku stejné jako v červenci 2008. Tehdy činila průměrná úroková sazba bez ohledu na dobu fixace 5,63 % a hypotéky s pětiletou fixací byly poskytovány v průměru shodně za 5,55 %. Jediným, kdo bude muset letos pravděpodobně sáhnout hlouběji do peněženky, budou klienti, kteří před rokem dali přednost jednoleté fixaci. U těchto fixací se úroveň úrokových sazeb v průměru meziročně zvedla z 5,83 % na 6,01 %.

V loňském roce úrokové sazby ve zbývajících měsících rapidně rostly, což bylo bezpochyby způsobeno sníženou dostupností zdrojů likvidity a rostoucí nervozitou bankéřů z vývoje na zahraničních hypotečních trzích. Letos se situace sice částečně uklidnila, ovšem najít odpověď na otázku "jakým směrem se vydají úrokové sazby v průběhu podzimu letošního roku?" je stále stejně těžké či téměř nemožné.   

Preferované doby fixací hypoték (červenec 2009)
Preferované doby fixací hypoték (červenec 2009) | Foto: Hypoindex.cz

O polovinu méně hypoték

Jestliže v loňském roce bylo v červenci poskytnuto 6725 úvěrů v celkovém objemu 12,2 miliardy korun, pak v letošním sedmém měsíci to bylo jen 3639 úvěrů v hodnotě 6,02 miliardy korun. Z pohledu celkového objemu sjednaných hypotečních úvěrů to znamená meziroční propad o více než polovinu.Foto: Aktuálně.cz
Potvrzeno: Při změně hypotéky neztratíte daňové výhody
Ministerstvo financí vydalo pokyn, který výslovně uznává nárok na daňový odpočet i při druhém a dalším refinancování hypotéky. Končí tak dosavadní nejasnosti ohledně příslušného ustanovení zákona o daních z příjmů.
Foto: Aktuálně.cz
Končí vám fixace hypotéky? Pozor na neznámé triky bank
Zajímejte se s předstihem o konec vašeho fixačního období. Jinak vám hrozí nepříjemné překvapení. Přinejmenším některé banky totiž neposílají včas důležité dopisy, v nichž upozorňují na konec fixace a navrhují nové úroky. Navíc čas, který vám dají na zásadní rozhodnutí, je ve skutečnosti mnohem kratší, než se na první pohled zdá.
Foto: Aktuálně.cz
Jak ušetřit na hypotéce? Radí šéf Asociace hypotečních makléřů
Proč neklesají ceny hypoték, když Česká národní banka srazila úrokové sazby na minimum? Jaké vedlejší poplatky budete muset platit při refinancování? Kdy se vyplatí pořídit nový znalecký posudek? Na vaše otázky odpovídal šéf Asociace hypotečních makléřů.
Foto: CPI Group
Desatero rad pro refinancování hypotéky
Z refinancování nemějte strach. Nicméně nemusí se vám vyplatit měnit banku jen kvůli mírnému snížení úrokové sazby. Jestliže se zhoršila vaše finanční situace, může být vhodným řešením i prodloužení splatnosti hypotéky. Čtěte další tipy od odborníka!
Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték
Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték | Foto: Hypoindex.cz
Spočítejte si, kdy se vám vyplatí refinancování
Porovnejte si, kolik zaplatíte vaší dosavadní bance a na kolik vás přijde nabídka od konkurence. Nejde jen o rozdíl samotných úrokových sazeb - kalkulačka porovná také další náklady, zejména měsíční poplatky za vedení úvěrového účtu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bouřky rozvodnily některé toky, dopravu komplikovaly popadané stromy

Bouřky a vydatné večerní deště ve středu večer rozvodnily v Česku některé toky, poničily střechy a komplikovaly dopravu na železnici. V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý na 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali.

Silné bouřky dnes přecházejí v pásu od východu Středočeského kraje přes Vysočinu do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle meteorologů při nich může napršet až 90 litrů na metr čtvereční a řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy