Praha – Česká národní banka chystá další zpřísnění dohledu nad trhem s hypotékami. Doporučí komerčním bankám nenabízet úvěry se splatností delší než třicet let. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny s odkazem na zdroje z bank, které si přály zůstat v anonymitě. Představitelé ČNB informace odmítli potvrdit.
Cílem opatření, které regulátor oznámí příští měsíc, je větší ochrana bankovního trhu v budoucnosti – až úrokové sazby vzrostou a někteří klienti kvůli tomu mohou mít problém závazky splácet. Součástí snahy je přimět banky, aby hypotéky nad 30 let byly poskytovány jen v ojedinělých případech. U kratších úvěrů se totiž stále nabízí možnost prodloužení úvěru a snížení plateb, když se dlužník dostane do potíží.
„Délka hypotéky nad třicet let může z pohledu ČNB kolidovat s průměrným produktivním obdobím dlužníka a jeho schopností nadále generovat dostatečné příjmy,“ řekl deníku hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
Centrální banka také chce, aby banky sledovaly, kolik lidí si bere hypotéku na investici – ti představují větší riziko než ti, kdo si kupují nemovitost k bydlení. Nejcitelnějším zásahem však může být omezení takzvaných stoprocentních hypoték, díky nimž si nemovitost opatřují i lidé, kteří nemají žádnou naspořenou hotovost (podrobněji zde).
Hypotéky se splatností delší než třicet let nyní poskytují jen tři banky. Čtyřicetiletou splatnost nabízí Hypoteční banka, dceřiná společnost ČSOB a lídr trhu s podílem téměř třicet procent. Čtyřicetiletou hypotéku nabízí také mBank, patřící do německé skupiny Commerzbank. Na 35 let pak může půjčit i Equa bank, vlastněná londýnským fondem AnaCap.
„Většinou si lidé berou hypotéku na 25 až 30 let a my jim delší splatnost nedoporučujeme,“ říká Luboš Svačina, analytik poradenské společnosti Golem Finance – jedné z těch, která bankám přivádí klienty.