Stoprocentní hypotéky mají skončit, bez úspor vám nepůjčí

Radek Bednařík, Olga Skalková
3. 5. 2015 15:19
ČNB se obává, že pokud by se tento typ úvěrování příliš rozjel, mohlo by to ohrozit stabilitu bank.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – České národní bance vadí rostoucí počet takzvaných stoprocentních hypoték, díky nimž nemusí mít zájemce o koupi nemovitosti vlastní úspory. Připravuje proto nařízení, kterým chce banky omezit v tom, na jak velkou část hodnoty nemovitosti mohou klientům úvěr poskytnout.

ČNB se obává, že pokud by se tento typ úvěrování příliš rozjel, mohlo by to ohrozit stabilitu bank. Až v budoucnu vzrostou úroky, mohou se klienti se stoprocentní hypotékou dostat do problémů se splácením, což by následně zhoršilo finanční výsledky bank, které jim půjčily peníze.

Jen loni si domácnosti půjčily prostřednictvím stoprocentních hypoték odhadem deset miliard korun - přibližně sedm procent objemu nových hypoték. Letos to má být deset procent.

Zatím není jisté, kdy a jak přesně začne centrální banka hypotéky omezovat. "Už loni jsme uvedli, že budeme chtít zavést taková opatření, která tlumí případnou budoucí nadměrnou úvěrovou aktivitu," říká mluvčí České národní banky Tomáš Zimmermann. Dodává, že podrobněji se ČNB k celé záležitosti vyjádří v polovině června.

Podle Libora Ostatka, ředitele společnosti Golem Finance, má ČNB dvě možnosti. Při tvrdší variantě bankám zakáže poskytnout úvěr na celou hodnotu nemovitosti a současně jim zakáže dofinancovat nákup jiným úvěrem – dosud se tak běžně děje. Mírnější variantou by pak bylo snížení povoleného podílu hypotéku, ale zájemce by mohl zbytek peněz (do sta procent hodnoty nemovitosti) získat třeba přes stavební spoření.

Nastavit jasná pravidla doporučuje i Evropská unie. Například Slovensko zavedlo omezení hypoték už v říjnu loňského roku – na maximálně 90 procent hodnoty kupované nemovitosti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy