Stoprocentní hypotéky mají skončit, bez úspor vám nepůjčí

Radek Bednařík, Olga Skalková
3. 5. 2015 15:19
ČNB se obává, že pokud by se tento typ úvěrování příliš rozjel, mohlo by to ohrozit stabilitu bank.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – České národní bance vadí rostoucí počet takzvaných stoprocentních hypoték, díky nimž nemusí mít zájemce o koupi nemovitosti vlastní úspory. Připravuje proto nařízení, kterým chce banky omezit v tom, na jak velkou část hodnoty nemovitosti mohou klientům úvěr poskytnout.

ČNB se obává, že pokud by se tento typ úvěrování příliš rozjel, mohlo by to ohrozit stabilitu bank. Až v budoucnu vzrostou úroky, mohou se klienti se stoprocentní hypotékou dostat do problémů se splácením, což by následně zhoršilo finanční výsledky bank, které jim půjčily peníze.

Jen loni si domácnosti půjčily prostřednictvím stoprocentních hypoték odhadem deset miliard korun - přibližně sedm procent objemu nových hypoték. Letos to má být deset procent.

Zatím není jisté, kdy a jak přesně začne centrální banka hypotéky omezovat. "Už loni jsme uvedli, že budeme chtít zavést taková opatření, která tlumí případnou budoucí nadměrnou úvěrovou aktivitu," říká mluvčí České národní banky Tomáš Zimmermann. Dodává, že podrobněji se ČNB k celé záležitosti vyjádří v polovině června.

Podle Libora Ostatka, ředitele společnosti Golem Finance, má ČNB dvě možnosti. Při tvrdší variantě bankám zakáže poskytnout úvěr na celou hodnotu nemovitosti a současně jim zakáže dofinancovat nákup jiným úvěrem – dosud se tak běžně děje. Mírnější variantou by pak bylo snížení povoleného podílu hypotéku, ale zájemce by mohl zbytek peněz (do sta procent hodnoty nemovitosti) získat třeba přes stavební spoření.

Nastavit jasná pravidla doporučuje i Evropská unie. Například Slovensko zavedlo omezení hypoték už v říjnu loňského roku – na maximálně 90 procent hodnoty kupované nemovitosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy