Klienti WPB Capital se dočkají peněz. Miliardy vyplatí fond

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 9. 2014 17:13
Fond pojištění vkladů je povinen zahájit výplatu nejpozději do 16. října 2014. Česká národní banka mu oznámila, že záložna je v platební neschopnosti.
Foto: WPB.cz

Praha - V záložně WPB Capital, které Česká národní banka odebrala koncem června licenci, není dostatek peněz na vyplacení všech věřitelů. Asi tři miliardy korun jim tak vyplatí Fond pojištění vkladů.

"Fond pojištění vkladů obdržel oznámení ČNB o neschopnosti WPB Capital dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek," oznámila výkonná ředitelka Renáta Kadlecová.

Fond je povinen zahájit výplatu náhrad vkladů nejpozději do 20 pracovních dní od data vyhlášení platební neschopnosti, tedy nejpozději do 16. října 2014.

"Fond v současné době disponuje rezervami ve výši zhruba 20 miliard korun. Očekávaná výplata WPB Capital nepřesáhne 3 miliardy korun. Fond tedy ani tentokrát nemusí využít možnosti získání dalších finančních prostředků na finančních trzích a je schopen pokrýt náhrady z vlastních zdrojů," popisuje situaci Kadlecová.

Klienti WPB Capital budou vypláceni buď prostřednictvím poboček České spořitelny nebo GE Money Bank, s nimiž má Fond pojištění vkladů uzavřenu rámcovou smlouvu. Fond nyní vyhlásí minitendr, v rámci něhož vybere z uvedených dvou bank vyplácející banku.

Fond pojištění vkladů naposledy začal letos v lednu vyplácet klienty další záložny, které Česká národní banka vzala licenci, Metropolitního spořitelního družstva. I když mají střadatelé na vybrání svých vkladů tři roky, bylo už po měsíci přes pobočky České spořitelny vybráno 11,510 miliardy korun, tedy 96 procent všech vkladů.

 

Právě se děje

Další zprávy