Kampelička WPB chce obejít ČNB. Soud jí to nepovolil

Jiří Hovorka Jiří Hovorka, Radek Bednařík
Aktualizováno 25. 6. 2014 14:57
Družstevní záložna ve vlastním insolvenčním návrhu uvádí, že se v nejbližší budoucnosti dostane do platební neschopnosti.
Foto: WPB.cz

- aktualizace ve 14:57: ve 4. a 5. odstavci jsem doplnili informaci o tom, že brněnský soud insolvenční řízení zastavil.

Praha - Záložna WPB Capital, které včera Česká národní banka definitivně odejmula licenci, na sebe podala insolvenční návrh. Účelem tohoto kroku může být snaha nepustit do družstva likvidátora, kterého soudu navrhne centrální banka.

„Lze předpokládat, že dlužník nebude v budoucnu schopen řádně a včas plnit podstatnou část svých peněžitých závazků a že se tedy nachází v hrozícím úpadku,“ stojí v insolvenčním návrhu podepsaném vedením záložny. Kampelička v návrhu dále uvádí, že se v nejbližší budoucnosti dostane do platební neschopnosti.

Podle obchodního ředitele záložny Michala Čejky na sebe kampelička návrh na insolvenci podat musela. "Kvůli více než ročnímu předběžnému opatření ČNB činí naše dostupné peněžní prostředky zhruba 700 milionů korun. Naše závazky jsou ale v současnosti mnohem větší," říká.

Tento krok záložně ale nakonec nevyšel. Brněnský soud sice žádosti podle zákona nejdříve vyhověl a záložnu do insolvence poslal, nicméně nakonec řízení musel zastavit. Jedno už totiž řeší pražský soud. „Protože toto řízení ještě není pravomocně skončeno, je dána překážka zahájení nového řízení. Soud proto další řízení o návrhu WPB Capital zastavil,“ píše se v odůvodnění soudu.

Koncem dubna totiž podala, podle představitelů kampeličky šikanózní, návrh na insolvenci společnost Tapovan, které údajně záložna dluží 4,5 milionu korun. S tím vedení ústavu nesouhlasí, podle něj je tato firma napojena na bývalého člena vedení Pavla Petroviče, který se údajně snaží záložnu zlikvidovat.

Téměř sedm tisíc věřitelů

Podle dokumentu, který vedení kampeličky předložilo v úterý soudu spolu s návrhem, má WPB Capital v tuto chvíli již téměř sedm tisíc věřitelů, kteří mají vůči záložně splatné pohledávky, a to v celkové výši 2,7 miliardy korun.

Záložna na sebe podala insolvenční návrh už v úterý, okamžitě po doručení finálního verdiktu centrální banky o odebrání licence. Stejně jako před osmi měsíci v případě Metropolitního spořitelního družstva tak předběhla Českou národní banku, která ještě nestihla navrhnout soudu likvidátora, který by správu záložny převzal. Podle zákona tak musí centrální banka učinit do 24 hodin od odebrání licence.

ČNB: Záložna uměle navyšovala vlastní kapitál

Česká národní banka kampeličce vzala licenci po třináctiměsíčním správním řízení. „Důvodem bylo umělé navyšování kapitálu WPB Capital z peněžních prostředků družstevní záložny poskytnutých formou úvěrů, nabývání nedovolených typů cenných papírů a obcházení limitu angažovanosti,“ odůvodnil rozhodnutí Marek Petruš, mluvčí centrální banky.

Vše se podle zjištění České národní banky dělo přes síť účelově založených obchodních společností, kterou WPB Capital využívala. ČNB nyní podá návrh na jmenování likvidátora záložny, kterého následně jmenuje soud.

Ke stejnému kroku - k podání insolvenčního návrhu na vlastní družstvo - na konci loňského roku přistoupilo také vedení Metropolitního spořitelního družstva, kterému centrální banka odejmula licenci kvůli podezření z vyvádění peněz, které nyní prověřují státní zástupci.

Soud následně insolvenčním správcem Metropolitního spořitelního družstva jmenoval Ivo Halu, proti čemuž neúspěšně protestovala i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy