Záložna žaluje stát. Za postup ČNB žádá 1,6 miliardy

ČTK ČTK
28. 5. 2014 11:41
WPB Capital na počátku dubna obdrželo nepravomocné rozhodnutí centrální banky o odejmutí povolení působit jako družstevní záložna.
Foto: WPB.cz

Praha - Spořitelní družstvo WPB Capital na konci minulého týdne zažalovalo u Obvodního soudu pro Prahu 1 Českou republiku o náhradu škody způsobené družstvu centrální bankou. Záložna požaduje 1,6 miliardy korun, uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Podle družstva Česká národní banka postupovala nesprávně při i po vydání předběžného opatření z loňského května, podle kterého nesměla kampelička přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry.

Centrální banka aktuální dění nekomentuje. "ČNB se kvůli zákonné povinnosti mlčenlivosti standardně nevyjadřuje k jednotlivým subjektům a konkrétním případům finančního trhu. Do pravomocného ukončení správního řízení s WPB není ČNB oprávněna sdělovat bližší informace," uvedl Tomáš Zimmermann z tiskového oddělení ČNB.

Spořitelní družstvo WPB Capital na počátku dubna obdrželo nepravomocné rozhodnutí České národní banky, kterým mu centrální banka odnímá povolení působit jako družstevní záložna.

Finanční asistence

ČNB dospěla podle WPB k tomuto rozhodnutí až po téměř 11 měsících, tedy po čase, který několikanásobně překročil zákonem povolenou dobu 120 dní. Nestandardní délku tohoto řízení chápe WPB jako snahu ČNB o ekonomickou likvidaci družstva bez nutnosti vydat rozhodnutí. Proto se WPB rozhodla 19. května podat stížnost Komisi evropských společenství a minulý týden žalobu k soudu o náhradu škody.

V průběhu řízení ČNB opakovaně porušovala dle názoru WPB správní řád a další zákony. Podklady, některé nezákonně získané nebo tvořené anonymními udáními, prý zařazovala se zpožděním, libovolně přesouvala mezi různými spisy a neprováděla jejich řádné dokazování. Na tyto okolnosti upozornila WPB i Ústavní soud.

Hlavním důvodem zatím nepravomocného odebrání licence bylo údajně poskytování tzv. finanční asistence, kterou vyhláška ČNB zakazuje. "Tato vyhláška je ovšem v přímém rozporu se zákonem o obchodních korporacích, který finanční asistenci výslovně povoluje. Navíc tato údajná finanční asistence nebyla vůbec řádně prokázána," sdělila záložna.

Navíc podle dnešního vyjádření záložny finanční asistence je nejen povolena vnitrostátními zákony, ale především také není zakázána přímo aplikovatelným nařízením Rady EU, kterým jsou členské státy povinny se přímo řídit. "ČNB prokazatelně podle tohoto nařízení nepostupovala, a porušila tak Smlouvy o fungování Evropské unie," uvedl obchodní ředitel WPB Capital Michal Čejka.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy