Záložna žaluje stát. Za postup ČNB žádá 1,6 miliardy

ČTK ČTK
28. 5. 2014 11:41
WPB Capital na počátku dubna obdrželo nepravomocné rozhodnutí centrální banky o odejmutí povolení působit jako družstevní záložna.
Foto: WPB.cz

Praha - Spořitelní družstvo WPB Capital na konci minulého týdne zažalovalo u Obvodního soudu pro Prahu 1 Českou republiku o náhradu škody způsobené družstvu centrální bankou. Záložna požaduje 1,6 miliardy korun, uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Podle družstva Česká národní banka postupovala nesprávně při i po vydání předběžného opatření z loňského května, podle kterého nesměla kampelička přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry.

Centrální banka aktuální dění nekomentuje. "ČNB se kvůli zákonné povinnosti mlčenlivosti standardně nevyjadřuje k jednotlivým subjektům a konkrétním případům finančního trhu. Do pravomocného ukončení správního řízení s WPB není ČNB oprávněna sdělovat bližší informace," uvedl Tomáš Zimmermann z tiskového oddělení ČNB.

Spořitelní družstvo WPB Capital na počátku dubna obdrželo nepravomocné rozhodnutí České národní banky, kterým mu centrální banka odnímá povolení působit jako družstevní záložna.

Finanční asistence

ČNB dospěla podle WPB k tomuto rozhodnutí až po téměř 11 měsících, tedy po čase, který několikanásobně překročil zákonem povolenou dobu 120 dní. Nestandardní délku tohoto řízení chápe WPB jako snahu ČNB o ekonomickou likvidaci družstva bez nutnosti vydat rozhodnutí. Proto se WPB rozhodla 19. května podat stížnost Komisi evropských společenství a minulý týden žalobu k soudu o náhradu škody.

V průběhu řízení ČNB opakovaně porušovala dle názoru WPB správní řád a další zákony. Podklady, některé nezákonně získané nebo tvořené anonymními udáními, prý zařazovala se zpožděním, libovolně přesouvala mezi různými spisy a neprováděla jejich řádné dokazování. Na tyto okolnosti upozornila WPB i Ústavní soud.

Hlavním důvodem zatím nepravomocného odebrání licence bylo údajně poskytování tzv. finanční asistence, kterou vyhláška ČNB zakazuje. "Tato vyhláška je ovšem v přímém rozporu se zákonem o obchodních korporacích, který finanční asistenci výslovně povoluje. Navíc tato údajná finanční asistence nebyla vůbec řádně prokázána," sdělila záložna.

Navíc podle dnešního vyjádření záložny finanční asistence je nejen povolena vnitrostátními zákony, ale především také není zakázána přímo aplikovatelným nařízením Rady EU, kterým jsou členské státy povinny se přímo řídit. "ČNB prokazatelně podle tohoto nařízení nepostupovala, a porušila tak Smlouvy o fungování Evropské unie," uvedl obchodní ředitel WPB Capital Michal Čejka.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy