Rozdíl skutečného odchodu do důchodu s datem nároku na odchod
Neshoduje-li se datum skutečného odchodu do důchodu DATsk s datem nároku na odchod do důchodu DAT - první bod výpočtu z článku Jak si spočítat důchod, zjistíme rozdíl ROZ:
ROZ = DATsk DAT (kalendářní dny)
Po té upravíme procentuální část důchodu DUCHp vypočteného dle třetího kroku výpočtu z článku Jak si spočítat důchod tak, že:
1) Za každých celých 90 kalendářních dnů rozdílu ROZ, které převyšují datum DAT, zvýšíme DUCHp o 1,5 % z VZ
2) Za každých i necelých 90 kalendářních dnů rozdílu ROZ, které chybí k datu DAT, snížíme DUCHp o 0,9 % z VZ podle paragrafu 31 nebo o 1,3 % z VZ podle paragrafu 30. Paragraf 31 se týká trvale sníženého důchodu, paragraf 30 důchodu dočasně sníženého jen do data nároku DAT.
Celková výše důchodu se vypočítá jako součet procentuální části DUCHp a pevné částky 1 470 Kč.
Kdy je vhodný odchod do důchodu?
Je třeba si uvědomit, že velikost části DUCHp je závislá na datu skutečného odchodu do důchodu DATsk nespojitě.
Proto je vhodné:
1) Volit odchod do důchodu k 1. lednu, tím se zvýší DUCHp až o 7 % oproti odchodu o den dříve, protože průměrně se o tuto hodnotu každoročně zvyšují koeficienty přepočtů.
2) Kontrolovat, aby doba zaměstnanosti DOBAz (podle prvního bodu z článku Jak si spočítat důchod) dělená 365 neposkytovala příliš velký zbytek při dělení.
Př.: DOBAz = 42 roků a 360 dnů, stačí do důchodu odejít jen o 5 dnů později a DUCHp se vám zvýší o 1,5 %. 3) Pokud odcházíte do důchodu dříve či později, zvolte vhodné datum DATsk tak, abyste zbytečně nepřišli o 1,5 % částky DUCHp.