Praha - Česká obchodní inspekce poprvé zveřejní seznam čerpacích stanic, u nichž zjistila nedostatky v jakosti nebo složení prodávaných pohonných hmot.
Je jich téměř padesát a jde zejména o menší pumpy, jen jednou se mezi nimi objevuje provozovna patřící pod některou z velkých značek (Benzina v Bruntále). U každé pumpy ČOI uvádí provozovatele, výši pokuty a konkrétní provinění.
Na webu ČOI se v úterý dopoledne objevil přehled pokut, které nabyly právní moci v roce 2010. "Seznam chceme každý měsíc aktualizovat," slibuje Jan Štěpánek, pověřený řízením ČOI.
Největší pokutu dostala společnost Falko II. Czech - tři miliony korun. Při součtu všech pokut připadají na tuto firmu 4,35 milionu z celkových 8,3 milionu pokut, které ČOI vloni udělila. Falko má pumpy například v Olešné, Havlíčkově Brodě, Smržovce, Hlinsku či Seči.
Informace, že inspekce seznam konečně zveřejnila, prakticky okamžitě vedla k přetížení serveru a stránky ČOI byly jen obtížně dostupné.
Inspekce tak o pár týdnů dříve splnila povinnost, kterou ji uloží novela zákona. Tu už schválila vláda, zdržela se však v Parlamentu a začne platit až během prvního pololetí.
Novinkou je také mobilní laboratoř. "Jakmile dostaneme informaci o podezření na prodej nekvalitního paliva, můžeme být na místě velmi rychle. Pokud se podezření potvrdí, naši inspektoři jeho prodej okamžitě zastaví," říká Štěpánek.
ČOI se chlubí také tím, že letos zvýší počet kontrolovaných vzorků z loňských zhruba 1800 na přibližně 2200. Jak už ale dříve informoval online deník Aktuálně.cz, jde o povinnost plynoucí ze směrnice Evropské unie, nikoliv přímo iniciativu ČOI.
V loňském roce zjistily kontroly hrubé porušení jakosti, které znamená zvýšené riziko poškození motoru vozidla, u 2,1 procenta testovaných vzorků.
Změna názoru
Česká obchodní inspekce dosud zveřejňování výsledků kontrol čerpacích stanic odmítala. Její bývalá ředitelka Jana Příhodová tvrdila, že jí to neumožňuje stávající legislativa.
Na začátku listopadu sice ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) Příhodovou odvolal, nikoliv však primárně kvůli tomuto problému. Naopak, právě ministerstvo jako nadřízený úřad předtím s utajováním kontrol souhlasilo.
Podle nezávislých odborníků, například zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové, však byly argumenty ČOI nesmyslné, naopak posláním inspekce je varovat spotřebitele před těmito prodejci.
Kdo jen chyboval a kdo je skutečný lump?
Předseda představenstva Společenství čerpacích stanic ČR Ivan Indráček ovšem nepovažuje způsob, jakým ČOI seznam zveřejnila, za šťastný krok. Společenství podle Indráčka dlouhodobě požaduje, aby byly zveřejňovány všechny stanice, u kterých je zjištěno (jen) závažné porušení kvality paliv.
U většiny benzinek na seznamu ČOI ale nejde o snahu šidit zákazníky, nýbrž o lidské pochybení při přepravě nebo skladování zboží, tvrdí Indráček. "Jde o pochybení, které nepoškozuje spotřebitele, ani motor jeho vozu a provozovatel čerpací stanice nemá šanci jej jakkoli odhalit. Jak má laik ze seznamu vybrat jen skutečné lumpy a těm to spočítat prostě tím, že k nim vícekrát nepřijede?" uvedl Indráček. "
Čtěte podrobněji: Šéfka ČOI: Plán kontrol dáme na web, výsledky ne Rekordní pokuta od ČOI: Sedm milionů pro benzinku Šéfka ČOI, která tajila výsledky kontrol, skončila |
Vodítkem nemůže být ani výše udělené pokuty. Ze zveřejněného seznamu ČOI je totiž vidět, že každý inspektorát uděluje pokuty podle svého vlastního měřítka. "Jinak totiž nelze vysvětlit fakt, že za v podstatě stejnou vadu je v jednom případě udělena pokuta pětinásobně vyšší než v případě jiném," dodal. K přehlednosti nepřispívají ani některé sdružené pokuty.
Pumpy ano, ostatní kontroly ne
Ministerstvo se však zatím jasně nevyjádřilo, zda připraví i komplexnější úpravu, která by umožnila zveřejňování i dalších kontrol. Připravená novela se totiž vztahuje jen na pohonné hmoty, nikoliv třeba na kontroly v restauracích, ubytovacích zařízeních nebo autobazarech.
"Nebráníme se tomu, ale musíme najít optimální model. Každopádně půjde až o pravomocná rozhodnutí," řekl Štěpánek online deníku Aktuálně.cz. ČOI nyní zveřejňuje jen obecné výsledky kontrol bez konkrétních jmen či názvů. Konkrétněji označuje pouze takové výrobky či služby, které jsou nebezpečné pro zdraví nebo život spotřebitelů.
"Každopádně naší prioritou je zlepšit komunikaci ČOI směrem ke spotřebitelům," slibuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), pod něhož inspekce spadá.