Barokní tvary žen či mužů dávno vyšly z módy. Přesto velká část (nejen české) populace zápasí s kilogramy navíc. Vysoká váha - v poměru k výšce - výrazně zvyšuje riziko zdravotních problémů. A v některých případech vede také k dražší životní pojistce.
Na celkovou výši pojistného má vliv řada faktorů, především věk pojištěného, délka pojištění, pohlaví. "Roli ale samozřejmě hraje také jeho zdravotní stav," upozorňuje mluvčí Allianz pojišťovny Pavla Paseková.
Když vydělíte váhu výškou dotyčného v metrech na druhou, dostanete takzvaný index hmotnosti BMI (Body Mass Index). Jednotlivé hodnoty indexu ukazují, zda má klient správnou váhu, nadváhu, případně zda není obézní.
"Kdo má vysoký index BMI, musí počítat s rizikovou přirážkou k pojistnému, která se vyjadřuje v procentech," říká mluvčí Kooperativa pojišťovny Milan Káňa. Tato přirážka se ale podle jeho slov uplatňuje až od BMI 30, tedy u obézních osob.
Česká pojišťovna vychází u životních pojistek ze dvou scénářů. Pokud klient uzavře životní pojištění pro případ smrti na částku do 150 tisíc korun, pojišťovnu podle Dagmar Koutské z odboru komunikace ČP zajímá pouze odpověď na otázku, zda je klient zdráv. Jestliže odpoví kladně a nebere invalidní důchod, nehrají kila navíc roli. Klient je bez ohledu na svou váhu pojištěn bez jakékoliv přirážky.
"Když ale není zdráv a odpoví na uvedenou otázku záporně, nebo chce uzavřít smlouvu, podle níž se v případě úmrtí na pojistku vyplácí více než 150 tisíc korun, musí klient vyplnit zdravotní dotazník. V něm se ptáme nejen na nemoci a léky, které bere, ale samozřejmě i na výšku a váhu," říká Koutská.
Pojišťovna může na základě zdravotního ocenění dospět k názoru, že klienta pojistí za standardní cenu, nebo s určitou přirážkou. V některých případech se pojistka nevztahuje na vybraná závažná onemocnění, která jsou v ní vyjmenována. Někdy dokonce nemusí pojišťovna klienta vůbec pojistit.
Pokud má tedy někdo zvýšený index BMI, projeví se to zpravidla v ceně pojištění. Výše přirážky k základnímu pojištění je, jak upozorňuje Koutská, přímo úměrná riziku, jež nadváha či obezita představují.
"Každá pojistka je individuální. Jakýsi univerzální výpočet možných rizik neexistuje a není tak možné jednoznačně říci, kolik bude platit klient, který má deset či dvacet kilogramů navíc," dodává Koutská.
Zbytek článku čtěte na webu Peníze.cz, kde najdete i podrobnosti k indexu BMI
Čtěte také: Chcete Banku roku, nebo Nejlepší banku? Vyberte si Lidé v krizi rekordně podvádějí, zjistily pojišťovny Pojišťovnám se daří i v krizi, přesto chystají kampaň |