Stovky zraněných spílají městům za neuklizené chodníky

Michal Štůsek Michal Štůsek
15. 3. 2010 11:32
Města a obce nezvládaly odklízet sníh, nyní po nich lidé chtějí odškodné
Úklid chodníků v Praze
Úklid chodníků v Praze | Foto: Hana Pecinová

Praha - Letošní výjimečně tuhá zima v praxi řádně otestovala fungování zákona, podle něhož se o údržbu chodníků musejí starat vlastníci, tedy většinou obce a města.

"Je přeci nesmysl, aby majitel domu, který je v práci, nesl odpovědnost za to, že si babička zlomí nohu na chodníku před jeho domem," obhajoval loni v dubnu novelu její předkladatel, senátor Jaroslav Kubera (ODS).

A právě stovky žádostí o náhradu škody způsobené zraněním na neuklizeném chodníku nyní zasypaly úřady po celé České republice.

Jen v Praze evidují na 600 případů. Žádosti jednotlivě vyřizuje pojišťovna přímo s poškozenými, informoval Aktuálně.cz mluvčí města Jiří Wolf. 

Hlavní město se musí nově postarat o dalších 150 hektarů pozemků. Technická správa komunikací (TSK), která má úklid v Praze na starosti, za něj již utratila přibližně půl miliardy korun.

"Česká pojišťovna má již nahlášeno několik set těchto událostí z celé republiky a během posledních dvou týdnů zaznamenala zhruba dvacetiprocentní nárůst ve frekvenci nahlašování případů, kdy se chodec zranil nebo si způsobil materiální škodu na neupraveném chodníku," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí pojišťovny Dagmar Koutská.

A počty žádostí se podle ní ještě zvýší. "Lidé oznamují své zdravotní újmy většinou s určitým zpožděním. Obvykle se totiž zraněný soustředí na léčení svého úrazu a teprve poté na uplatnění škody," vysvětluje důvod očekávaného nárůstu.

Nahlásit a zdokumentovat

V Liberci mají zatím od letošního ledna nahlášeno 29 případů, žádný z nich ale ještě nepředali pojišťovně.

"Od poškozených dosud nebyly doloženy všechny potřebné podklady, včetně posudku o bolestném, který vyplňuje lékař po ukončení pracovní neschopnosti," objasnil situaci mluvčí města Martin Korych.

"Aby vyřízení újmy proběhlo bez jakýchkoliv průtahů a problémů, doporučujeme poškozeným, aby svoji škodu obci co nejdříve oznámili, řádně zdokumentovali, případně měli svědka svého zranění," radí Koutská. Zároveň upozorňuje, že je potřeba dodat veškerou dokumentaci o průběhu léčení a v případě uplatnění náhrady ušlého výdělku doklad o měsíčním příjmu.

Pokud mají lidé sjednanou vlastní úrazovou pojistku, je možné získat odškodnění přímo z ní u své pojišťovny, a to bez ohledu na řešení případu z pojištění odpovědnosti města.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy