Úraz na sjezdovce? Češi musí častěji platit odškodnění

Petr Kučera Petr Kučera
5. 2. 2010 20:00
Cizinci požadují čím dál vyšší odškodné. A mnohem častěji než dříve

Praha - Čeští lyžaři musejí častěji než dříve platit odškodnění za střety na sjezdovkách v zahraničí.

"Počet případů roste geometrickou řadou a běžně jde o milionové částky," říká Hana Axmannová z představenstva Evropské cestovní pojišťovny. Dříve šlo podle ní spíše o výjimky a relativně nízké náhrady.

Rostoucí počet případů zaznamenala i pojišťovna Kooperativa, vloni meziročně zhruba o deset procent. "Škodám dominuje Rakousko, kde všechny podobné případy automaticky šetří policie. Dále je to Itálie a Francie," říká mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Několik desítek případů zaznamenala vloni Česká pojišťovna, zhruba desítku pak ČSOB Pojišťovna, šest případů pak Allianz. Podle nich však nejde o výraznější nárůst oproti dřívějšku. Všechny tyto statistiky nicméně zahrnují jen tu část lyžařů, která se pro podobné případy pojistila.

Sežeňte si svědky, nic nepodepisujte

Lidé, které na sjezdovkách zraní český lyžař, požadují podle pojišťoven běžně až milion korun, někdy i více. "Zejména v Rakousku jsou velmi vysoké soudní poplatky nebo výlohy na právní zástupce. Velmi vysoké jsou také náklady na odškodnění, případně trvalé následky po úraze. V poslední době se stále častěji objevují úrazy v obličeji, které poté přinášejí vysoké náklady na kosmetickou chirurgii," vysvětluje Káňa.

Pravidla FIS

 • 1. Ohled na ostatní lyžaře
  Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.
 • 2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
  Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.
 • 3. Volba jízdní stopy
  Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
 • 4. Předjíždění
  Předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.
 • 5. Vjíždění a rozjíždění
  Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.
 • 6. Zastavení
  Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.
 • 7. Stoupání a sestup
  Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.
 • 8. Respektování značek
  Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.
 • 9. Chování při úrazech
  Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.
 • 10. Povinnost prokázání se
  Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Trend vymáhání milionových částek na odškodném přišel podle Axmannové z USA. "Ne vždy jde o oprávněné nároky. Jsou země, kde se lidé naučili této možnosti velmi využívat či spíše zneužívat," říká.

"Čeští lyžaři bohužel zatím příliš neznají pravidla mezinárodní lyžařské federace FIS, která jsou v mnoha zemích závazná nebo přinejmenším doporučující," dodává Axmannová. Chybou podle ní je, když lidé po srážce nebo i drobné kolizi s cizincem ihned podepíší cokoliv, zvláště pokud dobře neovládají cizí jazyky.

Pro místního lyžaře totiž není problém sehnat si několik svědků v jeho prospěch. Mnohdy přivolá i policii. "Doporučuji si také hned zajistit svědky, protože jinak lze těžko prokázat, že český lyžař srážku nezavinil," říká Axmannová. Případné spory se pak mohou táhnout i dva až tři roky.

Jezděte si, jak chcete, ale pojistěte se...

Zástupci pojišťoven pochopitelně zdůrazňují, že řešením je sjednání pojištění odpovědnosti za škodu. To pomůže nejen finančně, ale také organizačně, tedy při právním řešení sporu.

"Nestačí ale pojištění na 200 tisíc," upozorňuje Axmannová s tím, že údajné škody se často pohybují kolem zmíněného milionu korun.

Případné pojištění prý kryje nejen nezaviněné škody, ale i ty, které lyžař způsobí porušením pravidel FIS. "I když je stoprocentně uznán vinným, nepožadujeme po něm zpětnou náhradu škody. Právě pro tyto případy jsou klienti pojištěni," říká Hejda.

"Vzhledem k tomu, že odpovědnost za škodu vzniká v důsledku porušení právních povinností, v daném případě pravidel FIS, pojišťovna samozřejmě pojistné plnění poskytne. Pokud by bylo jednoznačně prokázáno, že k události došlo úmyslným jednáním pojištěného či v důsledku požití alkoholu, jsme oprávněni pojistné plnění odmítnout," upřesňuje Axmannová. Podobně by u alkoholu nebo jiných návykových látek postupovala Česká pojišťovna, potvrdil její mluvčí Václav Bálek.

Při prokázaném úmyslu nebo takzvané vědomé nedbalosti nicméně hrozí i trestněprávní postih, na který se samozřejmě pojištění nevztahuje.

Pořádek už i na českých sjezdovkách?

Pravidla mezinárodní lyžařské federace FIS převzala také česká státní norma, platná od loňského února. Tyto normy však nejsou pro lyžaře obecně závazným právním předpisem, upravují totiž jen povinnosti provozovatelů areálů.

Zákonnou úpravu tak obsahuje jen občanský zákoník. "Lyžař nebo snowboardista, který na sjezdovce ohrožuje ostatní, porušuje přinejmenším jednu ze základních právních povinností: Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí," cituje z občanského zákoníku právník Petr Beneš, pracující pro několik společností podnikajících v oblasti sportu.

Tuto obecně formulovanou povinnost mohou konkretizovat právě pravidla FIS, pokud s nimi provozovatel areálu seznámí lyžaře, například formou odkazu na permanentce (přepravní smlouvě) nebo na viditelném provozním řádu.

Když se lyžař neřídí zmíněnou státní normou (pravidly FIS) a ohrožuje ostatní, nehrozí mu kromě vykázání z areálu žádná pokuta. Do problémů se dostane až poté, co porušením těchto pravidel způsobí někomu škodu nebo zranění.

"Pokud se poškozený obrátí na soud, má velkou šanci uspět," říká Beneš. Soudci totiž mohou odkázat právě na státní normu či pravidla lyžařské federace FIS. "Nejvyšší soud opakovaně označil pravidla FIS jako určující i pro české sjezdovky," připomíná Beneš.

V některých tuzemských areálech už dodržování pravidel - alespoň těch nejdůležitějších jako je bezohledná jízda - kontrolují kromě samotných provozovatelů i policisté.

Lyžař
Lyžař | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Zákon omezí agresivní lyžaře, říká stát. Není to pravda
Šéf dálnic před soudem za zranění na italské sjezdovce
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 45 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy