Přehled: Na jaké dávky máte nárok a kde je hranice výdělku, abyste o ně nepřišli

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 2. 2019 6:04
Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představíme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. V prvním díle uvádíme příklad matky samoživitelky.

Nepojistné dávky

Druhý typ dávek: Nepojistné dávky

Tyto dávky jsou v českém systému určené k pomoci v nějaké specifické situaci jednotlivce či domácnosti jako je například narození dítěte či osvojení dítěte. Spadá sem také podpora lidí se zdravotním postižením nebo podpora pěstounů. Největší podíl z nich tvoří rodičovská.

Mezi nepojistné dávky patří i dávky, které jsou určeny jednotlivcům a domácnostem, kteří se ocitli v tíživé finanční situaci. Sem spadá zejména podpora v hmotné nouzi. "I přesto, že jde společensky o velmi diskutované dávky, jde jen o malé výdaje, v rámci státního rozpočtu činí nepojistné dávky celkem asi tři procenta," doplňuje Lucie Trlifajová.

  • Těmto dávkám se také někdy říká příjmově testované dávky. To znamená, že se dávka nastavuje podle toho, kolik má jednotlivec či domácnost financí. Posuzuje se vždy příjem všech lidí, kteří žijí v jedné domácnosti.

Ověřování životní situace žadatele se ve většině případů vztahuje k životnímu minimu. "Životní minimum se nenavyšovalo od roku 2012. Nárůst životního minima tedy nekopíruje inflaci a z nároku na podporu tak vypadávají v posledních letech některé domácnosti s nízkými příjmy," upozorňuje Lucie Trlifajová. Výše životního minima se odvíjí od počtu členů domácnosti a u dětí ještě závisí na věku. 

Mezi nepojistné dávky patří: 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy