Přehled: Na jaké dávky máte nárok a kde je hranice výdělku, abyste o ně nepřišli

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 2. 2019 6:04
Systém státní sociální podpory nabízí celou řadu dávek, které mají pomoci zlepšit životní úroveň lidem s nízkými příjmy. Jenže mnohdy na ně paradoxně vůbec nedosáhnou. V našem mini seriálu představíme postupně tři nízkopříjmové domácnosti a jejich cestu k financím. V prvním díle uvádíme příklad matky samoživitelky.
Malé dítě s hračkou, mimino, batole, hračka, hra - ilustrační foto.
Malé dítě s hračkou, mimino, batole, hračka, hra - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Přídavek na dítě

Vraťme se k našemu případu matky samoživitelky. Jak si může zvýšit svůj desetitisícový měsíční příjem? První dávka, o kterou může maminka v tomto případě žádat, je přídavek na dítě.

  • Nárok na tuto dávku splní, pokud je celkový čistý příjem domácnosti (včetně výživného) menší než 2,7 násobek životního minima. To je v současnosti 4 880 korun, tedy nižší než 13 176 korun.

Celkový příjem domácnosti maminky s ročním dítětem je 10 000 korun, nárok na přídavek na dítě tedy splňuje a dostane od státu ke svému příjmu 500 korun měsíčně.

  • Výše přídavku na dítě se určuje podle věku dítěte. Do 6 let věku dítěte je to 500 korun měsíčně. Od 6 do 15 let je to 610 korun a od 15 do 26 je to 700 korun.

Tři stovky navíc

Přídavky na dítě se u rodin, které jsou považovány za ekonomicky aktivní, zvyšuje o 300 korun na každé dítě. "Nejde přitom jenom o aktuální příjem ze zaměstnání. Pokud by byla maminka před mateřskou dovolenou nepodnikala a byla zaměstnaná a vznikl by ji nárok na mateřskou, měla by automaticky na navýšení přídavků o dalších 300 korun měsíčně nárok," říká Lucie Trlifajová.

Dávka by se mamince z našeho příkladu zvýšila o 300 korun, pokud by se rozhodla si přivydělávat, například na dohodu nebo opět na živnost, a nepřesáhla čistým příjmem onen limit pro přídavek na dítě (13 176 korun).

  • Jenže tady je problém: Její měsíční přivýdělek by musel být minimálně 3 410 korun čistého (výše životního minima jedince). To je minimum příjmu pro nárok na tyto tři stovky. Žena by ale v takovém případě zase překročila limit a ztratila by nárok na přídavek na dítě. Takže to musí zvážit. 

Pro přiznání dávky musí maminka jednou za tři měsíce doložit své příjmy na úřadu práce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy