Podmínkou dávek na bydlení má být "test majetku". Maláčová plánuje změnit i systém

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2019 14:20
Dávky na bydlení by se mohly od roku 2021 změnit. Nárok by na ně měli mít jen nemajetní. Existovaly by dva druhy dávek - jednu by mohli získat lidé v bytech, druhou obyvatelé ubytoven. Výše podpory od státu by měla odpovídat obvyklému nájemnému v daném místě. Plánované změny představila na tiskové konferenci ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Novely zákonů chce předložit do několika týdnů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

"V tuto chvíli čelím čtyřem různým požadavkům. Za prvé je to požadavek na úsporu, za druhé zastavení zneužívání, třetím cílem je zastavit obchod s chudobou a čtvrtým neublížit těm, kteří nemohou pracovat, a to jsou zejména senioři a děti," řekla Maláčová.

Stát nyní potřebným poskytuje dvě dávky na bydlení, a to příspěvek a doplatek. Na příspěvek mohou dosáhnout lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu a v Praze 35 procent. Doplatek jako dávku hmotné nouze získají ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení. Má jim dorovnat výdaje za byt tak, aby jim zbyla částka na živobytí.

Nově by podle plánů ministerstva práce měl příspěvek putovat těm, kdo bydlí ve zkolaudovaných bytech, a doplatek by pobírali naopak ti, kdo žijí v nebytových prostorech, tedy třeba v ubytovnách či chatkách.

Kdo bude chtít dávky, čeká ho test majetku

Maláčová chce zajistit, aby peníze od státu dostávali jen nemajetní. Zavedl by se "test majetku". Ministryně ale ujistila, že se počítá s četnými výjimkami. "Nebudeme vyžadovat, aby rodiny prodaly auto a senioři chatku," uvedla ministryně.

Výše dávek by se nově měla řídit cenovými mapami s obvyklým nájemným. Na služby a energie by stát přispíval podle cen dodavatelů a podle běžné spotřeby. Aby dlouhodobě nezaměstnaní či pachatelé opakovaných přestupků podporu získali, museli by spolupracovat se sociálními pracovníky.

Ministerstvo by chtělo návrh novel připravit zhruba do šesti týdnů. Politici, zástupci úřadů a odborníci by se měli předtím ještě dvakrát sejít a záměry prodiskutovat.

Podle ministryně jsou dávky nyní jedinou pomocí, kterou stát v bydlení poskytuje. Poukázala na vysoké ceny bytů i nájmů. "Problém s bydlením zasahuje dnes i střední třídu. Bydlení je v ČR opravdu drahé. Musíme udělat vše pro to, aby stát investoval do výstavby a podporoval družstevnictví," řekla Maláčová. Pro řešení je podle ní podstatný zákon o dostupném bydlení.

Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo připravit do konce února teze, jak by měla norma vypadat. Návrh zákona o dostupném bydlení by pak měl být hotov do konce roku, shrnula Maláčová dohodu s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO).

Ústí a Trmice vyhlásily bezdoplatkovou zónu na celém území

Město Ústí nad Labem a sousední Trmice vyhlásily bezdoplatkovou zónu na bydlení na celém území. Platit začne po 15 dní od vyvěšení na úřední desce. Novým žadatelům pak nebude možné přidělit sociální dávku doplatek na bydlení. Informovala o tom mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Bezdoplatková zóna platí téměř v celém Mostě a dalších lokalitách na severu Čech. Obce se tak snaží zamezit takzvanému obchodu s chudobou, kdy na lidech, kteří dostávají doplatky na bydlení, parazitují spekulanti.

Opatření obecné povahy, kterým se vyhlašuje celé území Ústínad Labem a Trmic za oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, bylo vyvěšeno na úřední desce.

O doplatek na bydlení nepřijdou občané, kteří ho již pobírají ani v takovém případě, že mají nájemní smlouvu na dobu určitou a ta se pravidelně obnovuje. Bezdoplatková zóna se rovněž nedotkne objektů se zaregistrovanou pobytovou sociální službou, jako jsou domovy pro seniory, azylové domy a podobně.

Výdaje na dávky na bydlení v miliardách korun v jednotlivých letech

Rok Příspěvek Doplatek
2012 5,73 1,67
2013 7,4 2,81
2014 8,84 3,25
2015 9,16 3,14
2016 9,26 2,92
2017 8,62 2,42
2018 7,69 1,89

Zdroj: Zprávy o vyplácených dávkách, ministerstvo práce

Konec dávek na bydlení? Lidé žádají o potravinovou pomoc, nemají kam jít, říká Kučera:

Když se bezdoplatková zóna vyhlásí nad celým městem, je to velký problém, upozorňuje ředitel pobočky Člověka v tísni v Ústeckém kraji Vít Kučera. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy