Praha – Už jen několik týdnů zbývá na vstup do druhého pilíře penzí, který stále nabízí možnost stopadesátiprocentního zhodnocení úspor. Vláda Bohuslava Sobotky jej sice pro nové zájemce chtěla uzavřít už v lednu, opozice ale její návrh pozdržela a teprve dnes prošel druhým čtením ve Sněmovně. Ke schvalování zákona se poslanci dostanou zřejmě na další schůzi koncem dubna.
Zatímco letos v lednu zájem o druhý pilíř skokově narostl a lidé uzavřeli zhruba 300 nových smluv, další dva měsíce se počty nových zájemců vrátily na úroveň obvyklou na konci minulého roku. "Do druhého pilíře nyní vstupuje řádově padesát lidí měsíčně," říká mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček.
Druhý pilíř byl hlavní částí důchodové reformy prosazené vládou Petra Nečase (ODS). Sociální demokraté už před volbami avizovali, že tuto novinku zruší.
Vrátíme vám všechno
Rychlé stopadesátiprocentní zhodnocení úspor umožňuje vládní plán, který počítá s tím, že stát vrátí účastníkům rušeného systému všechny naspořené peníze. Ke dvěma procentům, která člověk na svůj důchodový účet odvádí v druhém pilíři z hrubé mzdy, stát přidává tři další, která by jinak putovala do systému povinného sociálního pojištění.
Právě poměr tří "vyvedených" procent z povinného pojištění ke dvěma procentům ze mzdy dělá oněch zmiňovaných 150 procent na zhodnocení. Například člověk s příjmem 25 tisíc hrubého měsíčně "vyvede" za půl roku spoření ze systému povinného pojištění 4500 korun. Peníze se do fondů ve druhém pilíři budou posílat až do konce roku 2016.
Je ovšem třeba dodat, že kdo si po zrušení druhého pilíře nechá všechny naspořené peníze, zkrátí si také budoucí důchod - poměrně za dobu spoření. Tuto ztrátu však zhodnocení ze spekulativního vstupu do druhého pilíře bohatě pokryje. Podle propočtů České správy sociálního zabezpečení by "propad" penze například v případě hrubé mzdy ve výši 33 tisíc dělal desetikoruny měsíčně.
Rizikem je také možnost, že se druhý pilíř nakonec rušit nebude, například kdyby předčasně skončila současná vláda. Zákon, který zruší samotný systém (nikoliv vstup do něj), totiž teprve vzniká. Návrh sepsaný ministerstvem financí nyní posuzuje Legislativní rada vlády.
1,5 miliardy pro 83 tisíc lidí
Druhý pilíř má nyní zhruba 83 tisíc účastníků, naprostá většina do něj vstoupila během prvního půlroku existence, tedy do poloviny roku 2013. Pak se tato možnost uzavřela lidem starším 35 let.
Stát zatím účastníkům druhého pilíře podle důvodové zprávy ministerstva financí od ledna 2013 do prosince 2014 vyplatil ze systému povinného pojištění zhruba 1,5 miliardy korun. Ty si účastníci systému po jeho ukončení budou moci nechat vyplatit.
Kvůli spekulativnímu chování nových klientů přijde stát řádově o jednotky milionů korun. Vláda se původně snažila, aby se druhý pilíř uzavřel již na konci března. Lednový pokus o zrychlené schválení návrhu ale neumožnili poslanci opozičních ODS a TOP 09.
Nyní tedy novela prochází standardním schvalovacím procesem a po předpokládaném souhlasu poslanců na konci dubna zamíří do Senátu. Novela má být účinná hned dnem zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy bezprostředně poté, co ji podepíše prezident.