Změna u spoření na penzi? Vyšší poplatky pro fond i prodejce

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
2. 4. 2015 6:57
Ministerstvo financí chce zvýšit limit pro poplatky, které mohou lidem účtovat penzijní společnosti. Slibuje za to vyšší výnosy.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha - Spoření na penzi ve třetím pilíři, tedy nové verzi penzijního připojištění (nyní "doplňkové penzijní spoření"), se může už od příštího roku prodražit. Ministerstvo financí totiž navrhuje, aby si penzijní společnosti mohly účtovat vyšší poplatky za správu peněz v „nových“ penzijních fondech, které vznikly v roce 2013.

Změna by se dotkla desetitisíců lidí, kteří spoří na penzi ve fondech investujících jinam než jen do nejbezpečnějších dluhopisů, a také nově vstupujících klientů. Výměnou za vyšší poplatky ministerstvo počítá s možnými vyššími výnosy penzijních fondů.

Návrh, který by měla koncem dubna projednat vláda, zároveň obsahuje zdvojnásobení limitu na provize za sjednání smlouvy o spoření ve třetím pilíři z dosavadních zhruba 880 na 1760 korun. Penzijní společnosti by se tak dočkaly vyššího stropu přes to, že důchodová komise expertů a politiků tuto změnu nakonec nezařadila do svých loňských doporučení.

Návrh na změnu poplatků a provizí je součástí novely, v níž ministerstvo od roku 2016 ruší druhý pilíř penzí, který jako hlavní část důchodové reformy zavedla vláda Petra Nečase. Novela počítá také s otevřením třetího pilíře pro děti nebo s daňovým zvýhodněním pro lidi, kteří si naspořené peníze nechají vyplatit ve formě minimálně desetileté penze - oba návrhy vycházejí z doporučení důchodové komise.

Překážka pro lepší výnosy

Ministerský návrh počítá s růstem poplatků ze současných 0,8 procenta na celé procento. Poplatek se strhává každý rok a vypočítává se z celkové naspořené částky. Zvednout se má i odměna pro penzijní společnosti z ročních výnosů z 10 na 15 procent.

V prvních letech spoření by tak lidé na poplatcích za rok zaplatili o desetikoruny více než nyní. Postupem času, jak by na účtu přibývaly úspory, by rozdíl v poplatcích rostl do řádů několika sto korun a u lidí, kteří spoří nadprůměrně vysoké částky, by nakonec dosahoval i několika tisíc korun ročně.

Nynější výše limitů je podle ministerstva financí významnou překážkou pro vyšší výnosy fondů. Některé cenné papíry jsou dnes pro penzijní společnosti ztrátové, protože za ně musí platit vyšší náklady na správu, než kolik mohou od lidí vybrat. „Pro účastníky třetího pilíře jsou tak nedostupné, byť by mohly nabízet zajímavé zhodnocení či přispět k diverzifikaci rizik,“ říká mluvčí ministerstva Radek Ležatka. Lidé by tak sice zaplatili penzijním společnostem vyšší poplatky, ale mohli by vydělat na vyšších výnosech.

Poplatky (0,6 % a 15 %) by se neměly měnit u bývalého penzijního připojištění, tedy u takzvaných transformovaných fondů, ve kterých si na důchod spoří zhruba 4,5 milionu lidí. Beze změny mají zůstat také „nové“ fondy s nejbezpečnější investiční strategií (0,4 % a 10 %), investující jen do nejbezpečnějších dluhopisů a nabízející také nejmenší možný výnos. V nich je zhruba polovina všech vkladů v „novém“ třetím pilíři.

Penzijní společnosti dnes většinou účtují maximální možnou výši poplatků. Výjimkou je Allianz penzijní společnost, která si u fondů s jinou než nejbezpečnější strategií účtuje za správu od 0,5 do 0,7 %. Je tedy podle ní zbytečné měnit současné limity? „Důležité je, že návrhem by se zvyšoval maximální možný limit pro poplatky. To je podle našeho názoru v pořádku. Každá penzijní společnost by tak mohla stanovit poplatky na úrovni, která bude dostatečně konkurenční, a přesto jí pokryje náklady,“ odpovídá mluvčí Václav Bálek.

„Návrhy jsou výsledkem diskusí a reflektují naše dosavadní zkušenosti s provozem doplňkového penzijního spoření, zejména pak s vysokými požadavky na regulaci. Změny poplatků nelze považovat za kompenzaci rušení druhého pilíře,“ dodává Vladimír Bezděk, šéf Penzijní společnosti České pojišťovny a také šéf Asociace penzijních společností.

Návrh ministerstva financí už prošel připomínkovým řízením a podle Ležatky ke zvýšení poplatků neměl nikdo výhrady. „Vláda návrhy projedná pravděpodobně koncem dubna,“ dodává mluvčí.

Vyšší poplatky se ale nelíbí například některým zástupcům důchodové komise. „Stávající sazby úplaty penzijní společnosti v sobě obsahují velkou rezervu a mohly (měly) by být sníženy,“ říká ekonom Jaroslav Vostatek. Ministerstvo financí k tomu dodává, že i po zvýšení limitů bude doplňkové penzijní spoření nejlevnějším produktem pro dlouhodobé spoření v České republice.

Nespravedlivé provize?

Ministerstvo financí také navrhuje zdvojnásobení současného limitu na provize za "prodej fondů" ze zhruba 880 na 1760 korun, přestože to důchodová komise nedoporučila. „Proti zvýšení provizí byla velká většina členů. I já sám jsem byl proti, protože si myslím, že provize ubírají prostředky, které by ve svém důsledku měly doputovat k lidem, kteří si na důchod spoří,“ řekl k tomu v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda důchodové komise Martin Potůček.

Penzijní společnosti ale limit na provize - zavedený Nečasovou vládou při startu tehdejší důchodové reformy v roce 2013 - považují za nespravedlivý. „Penzijní produkty jsou jediné finanční produkty na českém trhu, které jsou této excesivní regulaci vystaveny, což je hendikepuje v očích obchodníků,“ říká Bezděk. Pro srovnání: u prodeje životního pojištění žádné limity nastaveny nejsou a provize běžně rostou do řádů desítek tisíc korun.

Podle Bezděka nedává smysl, aby byly provize vůbec zastropované. „Provize je nákladem penzijní společnosti, přičemž její příjmy jsou regulovány zákonem a zastropovány. Při regulaci veškerých příjmů penzijní společnosti tak není nutné regulovat ještě detailně jeden její specifický náklad,“ říká.

Limit nedává smysl ani podle zprostředkovatelů. „Přehnaně tvrdá regulace provizí za zprostředkování byla jedním z hlavních důvodů neúspěchu druhého pilíře a také zaseknutí pilíře třetího,“ říká Jiří Šindelář, předseda představenstva Unie společností finančního zprostředkování a poradenství. Postupný úbytek lidí ve třetím pilíři v posledních dvou letech jde podle něj přesně proti vládním cílům v oblasti spoření na důchod.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy