Janota přitvrdil balíček, škrtí i 2011. Vše určí volby

Petr Kučera Petr Kučera, pek
8. 2. 2010 19:35
Daně vyšší, mateřská nižší, navrhuje ministr. Rozhodne se však až po volbách
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr financí Eduard Janota navrhuje, aby opatření z přijatého úsporného balíčku platila i pro rok 2011. Škrty v mateřské či vyšší odvody státu přitom měly původně platit jen dočasně pro rok 2010.

Vyplývá to z dosavadních příprav návrhu státního rozpočtu na rok 2011 a z takzvaného konvergenčního programu, který v pondělí schválila vláda. Konvergenční program kromě toho navrhuje i řadu dalších opatření s cílem snížit schodek veřejných rozpočtů tak, aby Česko už v roce 2013 nebo 2014 splňovalo takzvaná maastrichtská kritéria nutná pro přijetí eura.

Konkrétní rozhodnutí o případném prodloužení úsporného balíčku, stejně jako o celém rozpočtu na rok 2011 a dalších změnách, však přijme až Poslanecká sněmovna vzešlá z květnových voleb.

Přechodná doba? Zapomeňte

Kompromisní verzi úsporného balíčku, tedy změn zákonů souvisejících se státním rozpočtem na rok 2010, schválili poslanci na konci loňského září. Řada změn je v něm výslovně omezena jen na rok 2010 - konkrétně snížení mateřské o pětinu, škrty v ošetřovném či nižší nemocenské dávky při dlouhodobé nemoci.

Také zvýšení takzvaného stropu na pojistné mělo platit jen pro rok 2010. Lidé s měsíčním příjmem nad 94,2 tisíce korun letos zaplatí vyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění.

U dalších změn sice není dočasná platnost výslovně uvedena, mnozí politici ale dosud počítali s návratem k předchozímu stavu. Předpokládal to i původní Janotův návrh balíčku, který hovořil o "přechodné době".

Od ledna 2010 vzrostly obě sazby daně z přidané hodnoty. Zvýšila se také spotřební daň na pohonné hmoty, pivo, tvrdý alkohol i cigarety. Ani jedna z těchto daní by se podle Janoty neměla znovu snížit, přinejmenším ne hned od roku 2011. Totéž platí pro daň z nemovitostí, jejíž sazba se letos zvýšila na dvojnásobek.

Kromě toho Janota navrhuje speciální daňovou sazbu ve výši 25 procent pro lidi s příjmem nad 145 tisíc korun měsíčně.

Zatímco ODS zvyšování daní odmítá, pro sociální demokraty a komunisty je Janotův plán naopak moc mírný. ČSSD chce více zdanit už lidi s příjmem nad 100 tisíc korun, a to 30 procenty ze superhrubé mzdy (38 % z hrubé). Sociální demokraté zároveň navrhuje zvýšit strop na odvody pojistného, přičemž komunisté jej chtějí zrušit úplně.

Opačně je tomu u škrtů v mateřské. ČSSD, komunisté a lidovci je chtějí zrušit ještě dříve než k původně plánovanému konci letošního roku. Zatím se jim to sice kvůli obstrukcím ze strany ODS ve sněmovně nepodařilo, znovu to ale zkusí tento týden. Podle lidovců by vyšší mateřskou dokonce měli zpětně dostat i lidé, kteří od ledna pobírali o pětinu nižší dávky.

ČSSD chce zvýšit daně všem

Pokud by vláda po volbách odmítla Janotův návrh a neprodloužila ani jedno z "dočasných" opatření, zvýšil by se schodek o nejméně 25 miliard korun. Samozřejmě jen za předpokladu, že by nenašla jiné, přinejmenším stejně efektivní způsoby, jak zvýšit rozpočtové příjmy nebo snížit výdaje.

Favorit voleb, ČSSD, chce kromě vyšších daní pro bohaté zvýšit odvody zaměstnanců na sociální pojištění, zvýšit daně pro právnické osoby, ještě více zdanit tvrdý alkohol a tabák. Chce mimo jiné také ušetřit na veřejných zakázkách a omezení korupce - v tom se sociální demokraté v zásadě shodují i s dnes schváleným materiálem Fischerovy vlády.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Jak zaplatit nižší daně? Nezapomeňte využít slevy
Podnikatelé opět musí platit zálohy na daň, úleva končí
Daň z nemovitostí už zaplatí všichni. I za nové byty
 

Právě se děje

Další zprávy