Podnikatelé opět musí platit zálohy na daň, úleva končí

Petr Kučera Petr Kučera, pek
2. 2. 2010 0:18
Možné jsou pouze individuální výjimky, upozorňuje ministerstvo financí
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Drobní podnikatelé už opět budou muset platit zálohy na daň z příjmů. Ministerstvo financí potvrdilo, že nechystá prodloužení úlevy, díky niž vloni neplatily zálohy podnikající fyzické osoby a společnosti s maximálně pěti zaměstnanci.

"Rozhodnutí o zrušení povinnosti platit zálohy na daň se týkalo pouze záloh splatných v kalendářním roce 2009. V letošním roce se s obdobným opatřením zatím nepočítá," uvedlo ministerstvo financí v oficiálním oznámení.

Zálohy na daně z příjmů tak je opět nutné platit v termínech daných zákonem, tedy čtvrtletně nebo pololetně.

Ministerstvo však připomíná, že právnické i fyzické osoby mohou v odůvodněných případech požádat správce daně o jiné stanovení záloh.

O pravděpodobném neprodloužení úlevy hovořil už v polovině ledna v pořadu Otázky Václava Moravce náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. Výnos těchto daní kvůli odpuštění záloh klesl zatím o 57 miliard, kromě zmíněné plošné výjimky jsou zde však započteny i individuální výjimky pro některé další společnosti.

Ministerstvo financí očekává, že přinejmenším část těchto záloh bude zaplacena letos na jaře ve formě samotné daně z příjmů. Podle Hejduka pak alespoň stát nebude muset vracet velké přeplatky jako v předchozích letech.

Dočasné zrušení povinnosti platit zálohy bylo jedním z protikrizových opatření vlády Mirka Topolánka. Mělo pomoci drobným firmám využít hotovost na zachování provozu v době krize, mimo jiné i na udržení zaměstnanosti.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Podnikatelům ubude byrokracie, prý ušetří půl miliardy
Obrana vůči berňáku bude snadnější. Ale pozor na dopisy
Firmy ušetří za pozvánky na valnou hromadu v denících
Kde leží daňový ráj? Našlo ho 11 143 českých firem
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy