Podnikatelé opět musí platit zálohy na daň, úleva končí

Petr Kučera Petr Kučera, pek
2. 2. 2010 0:18
Možné jsou pouze individuální výjimky, upozorňuje ministerstvo financí
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Drobní podnikatelé už opět budou muset platit zálohy na daň z příjmů. Ministerstvo financí potvrdilo, že nechystá prodloužení úlevy, díky niž vloni neplatily zálohy podnikající fyzické osoby a společnosti s maximálně pěti zaměstnanci.

"Rozhodnutí o zrušení povinnosti platit zálohy na daň se týkalo pouze záloh splatných v kalendářním roce 2009. V letošním roce se s obdobným opatřením zatím nepočítá," uvedlo ministerstvo financí v oficiálním oznámení.

Zálohy na daně z příjmů tak je opět nutné platit v termínech daných zákonem, tedy čtvrtletně nebo pololetně.

Ministerstvo však připomíná, že právnické i fyzické osoby mohou v odůvodněných případech požádat správce daně o jiné stanovení záloh.

O pravděpodobném neprodloužení úlevy hovořil už v polovině ledna v pořadu Otázky Václava Moravce náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. Výnos těchto daní kvůli odpuštění záloh klesl zatím o 57 miliard, kromě zmíněné plošné výjimky jsou zde však započteny i individuální výjimky pro některé další společnosti.

Ministerstvo financí očekává, že přinejmenším část těchto záloh bude zaplacena letos na jaře ve formě samotné daně z příjmů. Podle Hejduka pak alespoň stát nebude muset vracet velké přeplatky jako v předchozích letech.

Dočasné zrušení povinnosti platit zálohy bylo jedním z protikrizových opatření vlády Mirka Topolánka. Mělo pomoci drobným firmám využít hotovost na zachování provozu v době krize, mimo jiné i na udržení zaměstnanosti.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Podnikatelům ubude byrokracie, prý ušetří půl miliardy
Obrana vůči berňáku bude snadnější. Ale pozor na dopisy
Firmy ušetří za pozvánky na valnou hromadu v denících
Kde leží daňový ráj? Našlo ho 11 143 českých firem
 

Právě se děje

před 12 minutami

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy