Podnikatelé opět musí platit zálohy na daň, úleva končí

Petr Kučera Petr Kučera, pek
2. 2. 2010 0:18
Možné jsou pouze individuální výjimky, upozorňuje ministerstvo financí
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Drobní podnikatelé už opět budou muset platit zálohy na daň z příjmů. Ministerstvo financí potvrdilo, že nechystá prodloužení úlevy, díky niž vloni neplatily zálohy podnikající fyzické osoby a společnosti s maximálně pěti zaměstnanci.

"Rozhodnutí o zrušení povinnosti platit zálohy na daň se týkalo pouze záloh splatných v kalendářním roce 2009. V letošním roce se s obdobným opatřením zatím nepočítá," uvedlo ministerstvo financí v oficiálním oznámení.

Zálohy na daně z příjmů tak je opět nutné platit v termínech daných zákonem, tedy čtvrtletně nebo pololetně.

Ministerstvo však připomíná, že právnické i fyzické osoby mohou v odůvodněných případech požádat správce daně o jiné stanovení záloh.

O pravděpodobném neprodloužení úlevy hovořil už v polovině ledna v pořadu Otázky Václava Moravce náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. Výnos těchto daní kvůli odpuštění záloh klesl zatím o 57 miliard, kromě zmíněné plošné výjimky jsou zde však započteny i individuální výjimky pro některé další společnosti.

Ministerstvo financí očekává, že přinejmenším část těchto záloh bude zaplacena letos na jaře ve formě samotné daně z příjmů. Podle Hejduka pak alespoň stát nebude muset vracet velké přeplatky jako v předchozích letech.

Dočasné zrušení povinnosti platit zálohy bylo jedním z protikrizových opatření vlády Mirka Topolánka. Mělo pomoci drobným firmám využít hotovost na zachování provozu v době krize, mimo jiné i na udržení zaměstnanosti.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Podnikatelům ubude byrokracie, prý ušetří půl miliardy
Obrana vůči berňáku bude snadnější. Ale pozor na dopisy
Firmy ušetří za pozvánky na valnou hromadu v denících
Kde leží daňový ráj? Našlo ho 11 143 českých firem
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

ČEZ nepodal nabídku na odkup zásobníků plynu RWE v Česku

Společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České republice. Řekl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Termín pro podání nabídek případných zájemců měl vypršet v pondělí. Lidové noviny uvedly, že podle důvěryhodných informací listu jsou zájemci v podstatě dva - vedle ČEZ také Energetický a průmyslový holding (EPH) jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského. 

Šest zásobníků patří dceřiné firmě RWE Gas Storage CZ, která je největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku. Zásobníky pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá spotřebě České republiky za dva zimní měsíce.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Kancléř Mynář si loni vydělal 2,6 milionu hrubého, platy zveřejnil server

Prezidentský kancléř Vratislav Mynář si loni ve své funkci vydělal 2,6 milionu korun hrubého. Zhruba tři čtvrtiny z toho tvořil jeho plat a zbývající čtvrtinu odměny. Sněmovní kancléř, kterým byl až do letošního jara Jan Morávek, si loni vydělal 1,7 milionu hrubého a z toho odměna tvořila 40 tisíc korun. Senátní kancléřka Jana Vohralíková si podle serveru loni vydělala 2,1 milionu hrubého. Osoba bez uvedení jména, která zastávala "vedoucí pozici č. 1" na úřadu vlády, vydělala ve své funkci loni 1,7 milionu hrubého. Loňský plat dalších státních úředníků zveřejnil server Platyúředníků.cz. V pondělí o tom v tiskové zprávě informovala organizace Hlídač státu.

Platy a odměny za loňský rok jí poskytlo přes 230 subjektů. Zaslaly údaje k více než 1800 pozicím v managementu svých úřadů, organizací nebo podniků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy