Sociální sen = bankrot, útočí ODS. Do voleb vytáhla Eso

Petr Holub
1. 2. 2010 22:20
Topolánkova strana se vymezila proti optimistické ekonomické vizi z pera ČSSD
Foto: Aktuálně.cz

Praha - "Situace je natolik vážná, že v dané chvíli není prostor pro populismus. Proto budeme říkat pravdu," ohlásil předseda ODS Mirek Topolánek na pondělní tiskové konferenci.

Odkaz na populismus nepotřeboval další komentář - šéf občanských demokratů předstoupil před novináře pár hodin poté, co rivalové z ČSSD představili občanům velkorysý program státních dotací, spoléhající na brzké ekonomické oživení.

Zatímco strana Jiřího Paroubka před volbami vsází na vidinu vracejícího se rozmachu hospodářství, ODS na zázračně rychlé uzdravení z hluboké krize nevěří. A tím míň na vizi, že obyvatelům se povede ještě lépe, pokud stát vydělané - a na daních vybrané - peníze následně napumpuje do podpůrných sociálních programů.

Topolánek proto pro volby založil ekonomickou radu ESO. Sedm expertů navrhne, jak šetřit na státních výdajích.

Sázka na krizi

Právě protikrizovým programem chce ODS oslovit občany před květnovými volbami.

"Česká republika stojí na křižovatce. Buď zvítězí ti, kdo sníží přebujelé veřejné výdaje, a pak nás čeká prosperující budoucnost. Nebo ti, kteří naopak slibují jejich další zvyšování, a pak nás čeká státní bankrot," popsal souboj vizí ODS a ČSSD Topolánek.

Právě sociální demokraté navrhli, ať stát zvýší důchody, rodinné dávky a dotace na stavbu bytů. Nových výdajů se nebojí, protože příjmy státu se zvýší automaticky díky očekávanému ekonomickému oživení.

Topolánek jejich optimismus odmítá. "Případný růst a pomalé globální oživení může zlepšit rozpočtové příjmy. Není ale možné plánovat, že ve spotřebě projíme peníze, které ještě neexistují," varuje.

Případné oživení vidí ODS naopak jako šanci snížit výdaje a zachránit tak rozpočet před katastrofou.

Právě ekonomičtí experti z rady ESO doporučí, kde konkrétně je možné šetřit: "Bude složité najít správný postup. Nechceme zvednout daně a přitom chceme dosáhnout rozpočtové rovnováhy," popsal základní zadání jeden z expertů, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Jiří Schwarz.

Až Němci začnou šetřit

V sedmičlenném týmu jsou kromě Schwarze ještě tři další členové někdejší vládní rady NERV. Ke třem novým tvářím patří Lubomír Lízal, který do loňska vedl Národohospodářský ústav Akademie věd.

S Topolánkem se shodne v tom, že příští vláda potřebuje politiku, která odpovídá realitě víc než plány ČSSD.

Sociální demokraté očekávají v nejbližší době čtyřprocentní ekonomický růst, také experti ministerstva financí očekávají růst 4,5 procenta v roce 2013.

Podle Lízala nejsou takové vyhlídky pravděpodobné. "Není možné očekávat velké oživení v Česku jenom z toho důvodu, že začíná růst v Americe. Česká ekonomika kopíruje Německo," připomněl ekonom.

Německo letos dosáhne podle většiny předpovědí růstu o 1,5 procenta. Oživení přitom plně závisí na vyšších výdajích spolkové vlády, která plánuje rozpočtový schodek ve výši sedmi procent.

Předpovědět, co se stane, až také Němci začnou šetřit, se v této chvíli nikdo neodváží.

Příliš chudí, abychom si půjčovali

Lízal se shodne s experty ČSSD, že tuzemská ekonomika ožije pouze tehdy, když se podaří obnovit vývoz strojírenských výrobků. Z jeho pohledu je ovšem zbytečné, aby stát investoval do domácí spotřeby tím, že zvýší důchody a další sociální dávky.

Podle ekonomů levice může rostoucí spotřeba spolu s exportem pomoci celé ekonomice.

Lubomír Lízal však tvrdí, že v malé otevřené ekonomice typu České republiky není domácí spotřeba tak významná jako ve velkých zemích typu Německa, Francie, nebo Spojených států. Naopak menším zemím hrozí větší riziko, že jim na vysoký rozpočtový schodek nikdo nepůjčí.

"Nejsme tak bohatí, abychom si mohli půjčovat," zdůraznil také Topolánek.

 

Právě se děje

Další zprávy