Jak uchránit úspory před rostoucí inflací? Spořicí účet nestačí, projděte si možnosti

Petr Kučera Petr Kučera
12. 9. 2018 7:31
Ceny v Česku jsou o 2,5 procenta vyšší než před rokem. Úspory se tak mohou znehodnotit, pokud neudrží tempo s inflací.

Spořicí účet

Spořicí účet bývá dobrou volbou, pokud chcete "vydělat" o něco víc než na běžném účtu, ale současně nechcete přijít o možnost si je kdykoliv (částečně nebo zcela) jednoduše vybrat. Na bankovní vklady se vztahuje zákonné pojištění (do ekvivalentu 100 000 eur, tedy zhruba 2,6 milionu korun).

Sazby na spořicích účtech se však v nejlepším případě pohybují na úrovni jednoho procenta - inflaci tedy nepokryjí. Mezi těmi, na které dosáhnete bez splnění dalších podmínek, nyní nabízí nejvyšší úrok Banka Creditas - 0,8 procenta ročně pro vklady do 750 000 korun. Když tedy vložíte sto tisíc, získáte podle výpočtu databáze Finparáda.cz za rok čistý výnos 682 korun (po odečtení 15% daně, ale bez započtení inflace). Pokud vklad převýší 750 000 korun, úročí se část nad tuto hranici dokonce sazbou 1,1 procenta.

Druhý nejvyšší úrok nabízí spořicí účet Hello bank (0,6 procenta ročně na částky do 300 tisíc korun), třetí je Fér spoření Plus od Sberbank (0,53 procenta na vklady do 300 tisíc korun, oproti konkurenci ale banka účtuje poplatek 5 Kč za odchozí platbu, pokud směřuje do jiné banky)

Vyšší úrok můžete získat, pokud aktivně využíváte i další produkty dané banky.  Žebříček nejlepších spořicích účtů s (mírně) komplikovanějšími podmínkami vede Equa bank s úrokem jedno procento pro vklady do 200 tisíc. Stačí alespoň třikrát v měsíci zaplatit její kartou u obchodníků. Z uložených 100 tisíc tedy za rok získáte zhruba 853 korun navíc (po odečtení daně, ale bez započtení inflace). Také Air Bank nabízí rovné procento pro vklady do 250 tisíc, potřeba je alespoň pět plateb její kartou za měsíc. Běžné účty v obou bankách lze snadno založit bez poplatků.

 

Právě se děje

Další zprávy