Jak si snížit daně. Aktuální přehled slev, který vám může ušetřit tisíce korun

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 13. 3. 2016 9:30
Daňové přiznání za rok 2015 se blíží. Projděte si seznam odečitatelných položek a slev, které v něm můžete využít.

Penzijní připojištění

Foto: Aktuálně.cz

Platíte-li si penzijní připojištění, můžete si od daňového základu odečíst až 12 000 korun ročně (a snížit si tak výslednou daň až o 1800 korun za rok).

Nelze si však odečíst vklady, k nimž jste obdrželi státní příspěvek (nově do 1000 korun měsíčně). Takže chcete-li uplatnit odpočet v plné výši, musíte předtím zaplatit penzijnímu fondu 24 000 korun.

Daňový odpočet se týká jen penzijního připojištění, nově zvaného doplňkové penzijní spoření nebo též třetí pilíř důchodového systému. Nelze jej využít u druhého pilíře - hlavní novinky penzijní reformy odstartované na začátku roku 2013 (a ke konci loňského roku zrušené).

Schválené zvýšení hranice z 12 000 na 24 000 korun začne platit až od roku 2017, vyšší odpočet budete moci uplatnit až v daňových přiznáních podávaných na začátku roku 2018.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy