Jak si snížit daně. Aktuální přehled slev, který vám může ušetřit tisíce korun

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 13. 3. 2016 9:30
Daňové přiznání za rok 2015 se blíží. Projděte si seznam odečitatelných položek a slev, které v něm můžete využít.

Penzijní připojištění

Foto: Aktuálně.cz

Platíte-li si penzijní připojištění, můžete si od daňového základu odečíst až 12 000 korun ročně (a snížit si tak výslednou daň až o 1800 korun za rok).

Nelze si však odečíst vklady, k nimž jste obdrželi státní příspěvek (nově do 1000 korun měsíčně). Takže chcete-li uplatnit odpočet v plné výši, musíte předtím zaplatit penzijnímu fondu 24 000 korun.

Daňový odpočet se týká jen penzijního připojištění, nově zvaného doplňkové penzijní spoření nebo též třetí pilíř důchodového systému. Nelze jej využít u druhého pilíře - hlavní novinky penzijní reformy odstartované na začátku roku 2013 (a ke konci loňského roku zrušené).

Schválené zvýšení hranice z 12 000 na 24 000 korun začne platit až od roku 2017, vyšší odpočet budete moci uplatnit až v daňových přiznáních podávaných na začátku roku 2018.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy