Babiš nabízí bezplatnou daňovou složenku. Pokladen na finančních úřadech ubývá

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 16. 2. 2016 12:06
Bezplatná daňová složenka bude od 1. března k dispozici na pobočkách České pošty. Práce s hotovostí je pro stát drahá. Finanční správa se vrací k nápadu, který v roce 2006 prosadil tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka a fungoval do konce roku 2010.
Bezplatná daňová složenka
Bezplatná daňová složenka | Foto: Finanční správa, Česká pošta

 Praha – Daně lze nově zaplatit speciální poštovní poukázkou, za niž odesílatel peněz nemusí hradit poplatek České poště. „Daňovou složenku“ dnes představila Finanční správa spadající pod ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO). Během loňského roku zrušila finanční správa polovinu pokladních míst.

Lidé, kteří chtěli platit daně jinak než v hotovosti nebo převodem z účtu, museli dosud používat standardní poštovní poukázku typu A. Za převod částky do 5000 korun u ní Česká pošta vybírá poplatek 29 korun, při posílání částky od 5001 do 50 000 korun si člověk připlatí 40 korun a za každých dalších započatých 10 tisíc pak ještě šest korun.

Bezplatná daňová složenka bude od 1. března k dispozici na všech pobočkách České pošty. Má sloužit k placení daně z nemovitých věcí, daně z nabytí nemovitých věcí (bývalá daň z převodu) a daně z příjmů fyzických osob.

Novinka by měla ušetřit i státu. "Příjem a převod jedné platby v hotovosti na příslušný účet státu nás dosud přijde na 42,50 koruny, zatímco České poště za tuto službu nyní zaplatíme 18,50 koruny," říká šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Připomíná, že například severské země nebo Nizozemsko vůbec neumožňují hotovostní placení daní.

Práce s hotovostí je podle Janečka pro stát drahá, zejména kvůli nákladům na zabezpečení, navíc jde jen o sezónní záležitost. Finanční správa má nyní 98 pokladních míst, když k začátku loňského září zrušila 103 pokladen na "neokresních" pracovištích. "Žádné omezení příjmu hotovosti na pokladnách finančních úřadů letos nechystáme," slibuje náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová. Pošta má přes 3200 poboček.

Složenka vychází vstříc lidem, kteří nejsou zvyklí používat internetové bankovnictví. "V letech 2013 a 2014 platilo daně hotově asi 1,2 až 1,37 milionu lidí, jejich počet klesá," upřesňuje Janeček.

Finanční správa se tak vrací k nápadu, který v březnu 2006 prosadil tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Speciální daňová složenka tehdy fungovala do konce roku 2010, než ji zrušil nový ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Tím, že nebudeme hradit České poště náklady za placení daní prostřednictvím této speciální složenky, ušetříme 46,5 milionu korun ročně," vysvětlil to tehdy mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

V letech 2006 až 2010 uskutečnili lidé prostřednictvím daňové složenky každoročně kolem 2,5 milionu plateb. Nejvíce peněz – přes 5,6 miliardy korun – přes ni poslali v roce 2008. Daňovou složenku lidé jednoznačně nejčastěji využívali k placení daně z nemovitostí.

Nejjednodušším způsobem placení daní je přímý převod z účtu. Poplatek v bankách za odchozí platbu zadanou elektronicky se pohybuje zhruba do pěti korun, některé banky nabízejí odchozí platby zdarma. Další možností je příkaz na pobočce banky. Samozřejmě zůstává i možnost uhradit daň přímo na pokladně finančního úřadu.

Ani letos nebudou moci Češi zaplatit daně prostřednictvím platební karty. Finanční správa sice původně chtěla tuto možnost spustit od roku 2015, kvůli vysokým nákladům si to ale rozmyslela. Obchodník – v tomto případě finanční správa – totiž platí z každé transakce kartou poplatek – zjednodušeně řečeno jakousi provizi vydavateli karet. Ta by se přitom počítala ze samotné daně, a pokud by stát od lidí nevybíral speciální poplatek, vybral by kvůli tomu méně peněz.

"Placení kartou chceme umožnit současně s novelou daňového řádu, tedy od začátku roku 2017," slibuje náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová. Mají se vytvořit také podmínky, aby takto šly platit například i místní poplatky.

 

Právě se děje

před 4 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy