Změny v daňovém přiznání: Dvanáct odpovědí na časté otázky z praxe

Petr Kučera Petr Kučera
24. 2. 2016 7:07
Novinky pro rodiče, důchodce, podnikatele i brigádníky. Které platí pro daňové přiznání za rok 2015? A na co si ještě dát pozor?

Slevy na děti, bonus, školkovné

Foto: Aktuálně.cz

Jak se zvyšují slevy na děti a školkovné? Zajímá mě, které částky se týkají příjmů za rok 2015, tedy aktuálního daňového přiznání. Mění se pravidla pro daňový bonus?

Od příjmů za rok 2015 si lze odečíst slevu na vyživované děti ve společné domácnosti („daňové zvýhodnění“) v následující výši: Na první dítě zůstává sleva 13 404 korun ročně, oproti předchozímu roku se nemění. Za druhé dítě si lze nově odečíst už 15 804 korun, za třetí a každé další dítě pak 17 004 korun ročně.
Maximální výše daňového bonusu – 60 300 korun – se nemění. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují slevu na dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň, mohou od něj naopak získat peníze navíc. Bonus mohou využít jen lidé, kteří měli v kalendářním roce příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy – pro příjmy za rok 2015 se tato hranice zvyšuje na 55 200 korun.
Daně si lze opět snížit i o takzvané školkovné – náklady, které rodiče vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Maximální výše této slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2015 se roční limit zvyšuje na 9200 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy