Změny v daňovém přiznání: Dvanáct odpovědí na časté otázky z praxe

Petr Kučera Petr Kučera
24. 2. 2016 7:07
Novinky pro rodiče, důchodce, podnikatele i brigádníky. Které platí pro daňové přiznání za rok 2015? A na co si ještě dát pozor?

Slevy na děti, bonus, školkovné

Foto: Aktuálně.cz

Jak se zvyšují slevy na děti a školkovné? Zajímá mě, které částky se týkají příjmů za rok 2015, tedy aktuálního daňového přiznání. Mění se pravidla pro daňový bonus?

Od příjmů za rok 2015 si lze odečíst slevu na vyživované děti ve společné domácnosti („daňové zvýhodnění“) v následující výši: Na první dítě zůstává sleva 13 404 korun ročně, oproti předchozímu roku se nemění. Za druhé dítě si lze nově odečíst už 15 804 korun, za třetí a každé další dítě pak 17 004 korun ročně.
Maximální výše daňového bonusu – 60 300 korun – se nemění. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují slevu na dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň, mohou od něj naopak získat peníze navíc. Bonus mohou využít jen lidé, kteří měli v kalendářním roce příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy – pro příjmy za rok 2015 se tato hranice zvyšuje na 55 200 korun.
Daně si lze opět snížit i o takzvané školkovné – náklady, které rodiče vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Maximální výše této slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2015 se roční limit zvyšuje na 9200 korun.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy