Končí termín pro přiznání k dani z nemovitostí. Pozor na pozemky i datovou schránku

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
31. 1. 2016 20:30
Pondělí je oficiálně posledním dnem pro podání přiznání k dani z nemovitostí. Většina lidí ale má v praxi čas ještě týden. Přečtěte si, kdo letos musí daňové přiznání podat.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kdo se loni stal novým vlastníkem nemovitosti, má poslední den na podání přiznání k dani z nemovitých věcí. Oficiální termín končí 1. února. Přiznání musí podat i lidé, u nichž se změnily "okolnosti rozhodné pro vyměření daně" – typicky jde o kolaudaci stavby, dobudování přístavby k rodinnému domu nebo třeba změnu rozlohy pozemku.

Pozor by si měli dát lidé, kteří mají zprovozněnou (aktivní) datovou schránku. Na ně se totiž od loňského roku vztahuje nová povinnost podávat všechna daňová přiznání (i další povinná oznámení daňové správě, například o změně adresy) povinně elektronicky.

Uživatelům datové schránky, kteří podají přiznání sice včas, ale v klasické "papírové" podobě, uloží finanční úřad pokutu. Ta činí jednotných 2000 korun a vznikne automaticky přímo ze zákona. Úřad tedy nemá možnost ji snížit nebo vůbec neuložit.

Paradoxně lépe na tom budou lidé, kteří daňové přiznání v termínu vůbec neodevzdají. Ti mají v praxi ještě nejméně týden čas. Pokuta ve výši 0,05 procenta z výše daně za každý den prodlení se totiž začíná počítat až šestý pracovní den po uplynutí lhůty pro podání, tedy až od 9. února.

Pokuta za opožděné podání daňového přiznání se navíc nevyměřuje v případě, že její výše nepřesáhne 200 korun. Například u běžně velkého bytu, kde se daň z nemovitých věcí pohybuje kolem 1000 korun, by se na 200 korun pokuta vyšplhala až po více jak ročním zpoždění.

V praxi tedy pokuta není příliš vážnou hrozbou – pokud daňové přiznání třeba až po výzvě z finančního úřadu odevzdáte, většinou se jí obávat nemusíte. Jen ten, kdo by přiznání neodevzdal ani po výzvě, dostane pokutu v minimální výši 500 korun.

Pohlídejte si digitalizaci

Daňové přiznání musí nyní podat nejen ti, kteří loni nově nabyli nemovitost. Povinnost se týká například i lidí, kteří loni prodali některou ze svých nemovitostí a stále mají ve vlastnictví další nemovitosti. Nové daňové přiznání se podává například i u přístaveb k rodinnému domu či k chalupě. V takových případech jde o dílčí daňové přiznání.

Pozor by si měli dát také majitelé pozemků. U zhruba deseti procent z nich došlo ke změně výměry kvůli digitalizaci katastrálních map, varuje Gabriela Hoppe z poradenské společnosti Grant Thornton. "Povinnost podat přiznání je i v případě, že se pozemek zmenší nebo zvětší jen například o jeden metr čtvereční," říká Hoppe.

Nově budou muset podat daňové přiznání i lidé, jichž se dotýkají změny zákona platné od letošního roku. Jde spíše o specifické případy. Změnou například je, že předmětem daně ze staveb a jednotek je od ledna i část budovy nebo inženýrské stavby. Novela rovněž upřesnila použití základní sazby daně u takzvaných podnikatelských staveb a jednotek ve vazbě na jejich zařazení v obchodním majetku.

"U některých poplatníků dojde ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně, ačkoliv žádnou nemovitost nenabyli ani nepozbyli. I tito poplatníci však mají povinnost podat daňové přiznání na rok 2016, a to i tehdy, dojde-li u nich ke snížení daňové povinnosti," upozornila Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství. Podrobné informace zveřejnila finanční správa na internetu.

Naopak se daňové přiznání nepodává v případech, kdy se mění jen výše daně například kvůli rozhodnutí obce o zvýšení místního koeficientu. K tomu letos přistoupilo 573 obcí a měst z celkového počtu zhruba 6250 obcí. Loni využilo navýšení místního koeficientu o 40 obcí méně. Nejvíce obcí letos stanovilo místní koeficient tradičně na hodnotu dva. Na nejvyšší hodnotu pět stanovilo koeficient stejně jako loni 17 obcí. Jde například o Temelín, Dukovany nebo Boží Dar.

Na platbu je ještě čas

Termín pro platbu samotné daně trvá do 31. května. Kdo platí více jak pět tisíc korun, může částku rozpůlit a druhou polovinu zaplatit do konce listopadu. Finanční úřady budou na jaře (v dubnu a květnu) posílat složenky s aktuální výší daně z nemovitých věcí.

Přiznání k dani z nemovitých věcí se jako jediné podává dopředu. Nyní tedy končí termín pro přiznání za rok 2016. Kdo loni prodal nebo jinak převedl všechny své nemovitosti a nemá ve vlastnictví tedy už žádnou další, musí to finančnímu úřadu nahlásit v dopise či elektronicky, pokud má datovou schránku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy