Každoroční strašák se blíží. Daňová poradkyně radila čtenářům, jak na přiznání

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 29. 2. 2016 12:44
Online rozhovor s daňovou poradkyní Annou Klímovou.
Daně se blíží. Ptejte se daňové poradkyně, jak na přiznání
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Online rozhovor - Poslední měsíc mají před sebou lidé, kteří si sami podávají daňové přiznání k dani z příjmů.

Co je třeba si letos nově pohlídat? Jak daně podle zákona maximálně snížit? Jak se odečítají z daně děti, manželka nebo třeba hypotéka? Jak lze nejrychleji vyplnit daňové přiznání?

Na čtenářské dotazy odpovídala Anna Klímová, daňová poradkyně ze společnosti Mazars.

Daně se blíží. Ptejte se daňové poradkyně, jak na přiznání

Rozhovor skončil
29. 2. 2016
Ptá se: Jana

Lze uplatnit "školkovné" pokud uplatňuji jako OSVČ výdaje paušálem?
Ještě jeden dotaz, pokud jsem byla leden až březen zaměstnána, byla mi uplatněna sleva na dítě, a po zbytek roku jsem byla OSVČ, musím provést takové zúčtování, že "slevu na dítě" musím zúčtovat a potažmo vrátit. Je to tak? Příjmy ze zaměstnání byly jen 40000 Kč, z podnikání přes 400000Kč.

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

pokud uplatňujete výdaje paušálem a základ daně, u nichž byly výdaje takto uplatněny činí více než 50% celkového základu daně, nemáte nárok na daňové zvýhodnění za rok 2015. Naopak slevu za umístění dítěte si uplatnit můžete.

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: Jan Vítek

Dobrý den. Jsem starobní důchodce a současně OSVČ. Výdaje odepisují procentem. Mám nárok na slevu na dani na sebe I na děti?
Děkuji

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

máte nárok na slevu na poplatníka. Pokud ale uplatňujete výdaje procentem z příjmů, nárok na daňové zvýhodnění nemáte.

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: Karel

dOSTAL JSEM OD ZAMĚSTNAVATELE BEZÚPLATNĚ AKCIE FIRMY.NEVÍM DO KTERÉ KOLONKY JE ZAPSAT.MŮŽETE PORADIT?

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

v okamžiku, kdy jste k těmto akciím nabyl vlastnické právo, Vám vznikl zdanitelný příjem ze závislé činnosti. Hodnota tohoto zdanitelného příjmu by pak měla být rovna tržní hodnotě nabytých akcií v momentě jejich nabytí. Tento zdanitelný příjem by Vám měl být zdaněn buď Vaším zaměstnavatelem v rámci mzdové evidence, nebo přímo Vámi v daňovém přiznání podávaném za příslušný kalendářní rok, v němž jste akcie nabyl. Zda jste za zdanění příjmu odpovědný Vy osobně nebo Váš český zaměstnavatel lze určit v závislosti na tom, zda Váš český zaměstnavatel nese nějaké náklady v souvislosti s předmětným akciovým plánem, či nikoli – pokud náklady nese, je povinen Vám příjem zdanit prostřednictvím mzdové evidence, pokud náklady nenese, jste za zdanění tohoto příjmu odpovědný Vy osobně.

Příjem byste uvedl do ř. 31 daňového přiznání spolu s příjmy ze zaměstnání.

29. 2. 2016
Ptá se: Miroslav Šimon

Od 1.3. 2015 jsem v důchodu, ale stále mám samostatnou výdělečnou činnost. Co se mění na mém daňovém přiznání

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

obecně jsou důchody do částky 331 200 Kč za rok od daně z příjmů osvobozeny. Pouze pokud by Váš příjem z pronájmu (případně ze zaměstnání nebo podnikání) přesáhl částku 840 000 Kč za rok, musel byste zdanit i celý svůj důchod za rok 2015 v rámci dílčího základu daně podle § 10 zákona o dani z příjmů. Částku důchodu byste ovedl do Přílohy č. 2 (Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů) daňového přiznání a následně ji z řádku 209 Přílohy č. 2 převedl na řádek 40. Jestliže příjem z pronájmu uvedenou částku nepřesáhne, důchod je osvobozen od daně a do daňového přiznání se neuvádí.

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: Angel

Dobrý den jsem vedena na úřadě práce kde už jsem déle jak půl roku tak tedy bez nároku na podporu, a jsem vedena na socíálním ůřadě kde pobírám příspěvek na bydlení, jsem vdaná a máme jedno dítě 4 roky, chci se zeptat zda mám také podávat daňové přiznání, zda mám nárok ?
Moc děkuji krásný den

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

pokud jste v roce 2015 neměla žádné zdanitelné příjmy, nemáte povinnost podávat daňové přiznání. Pokud je Váš manžel zaměstnán, může si u svého zaměstnavatele v rámci ročního zúčtování daně uplatnit slevu na manželku a daňové zvýhodnění na dítě. Pokud má jiné příjmy, než příjmy ze zaměstnání, uplatní si slevy v daňovém přiznání.

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: Martin K.

Dobrý den, v roce 2015 jsem byl veden jako OBZP tj. platil jsem jen zdravotní pojištění. Musím podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2015? Děkuji.

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

pokud jste v roce 2015 neměl žádné zdanitelné příjmy, nejste povinen podávat daňové přiznání.

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: Ivana Planková

Jedná se mi o přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2015 oddíl F řádek 26 základ
daně, zda je nutno uvést z veškerých příjmů dle § 7 - 10 což může být i starobní důchod
jako ostatní příjem. Zda tyto všechny příjmy z přílohy č. 1, 2, 3, přiznání k dani z příjmu
FO vstupují i do řádku 26 oddílu F přehledu o příjmech a výdajích OSVČ na sociálku.

Děkuji Planková

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

do řádku 26 uveďte daňový základ nebo dílčí základ daně z příjmů z podnikání a z jiné samostatně výdělečné činnosti stanovený podle § 7, po úpravě podle § 5 a § 23 zákona o dani z příjmů. Příjmy z §8 - §10 nepodléhají odvodům na zdravotní a sociální pojištění.

29. 2. 2016
Ptá se: Jan

Dobrý den,

§ 9 příjmy z pronájmu

spoluvlastníci 3/4 a 1/4
může jeden spoluvlastník uplatnit výdaje a odpisy dle skutečnosti a druhý paušálem 30% ?(příjmy a výdaje si rozdělujeme dle našich podílů)děkuji Jan

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

příjmy i výdaje z pronájmu nemovitosti se budou mezi spoluvlastníky dělit ve shodném poměru jako činí jejich vlastnické podíly na nemovitosti.

29. 2. 2016
Ptá se: Eda

Dobrý den,
za loňský rok jsem byl část roku zaměstnán, další část roku na podpoře. Dále jsem pobíral ještě po celý rok příjmy z pronájmu. Bude se to vše prosím zahrnovat do jednoho daňového prohlášení, nebo mám dělat těch prohlášení více a jak mám postupovat při jejich zpracování?
Děkuji

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

jelikož jste měl v roce 2015 kromě příjmů ze zaměstnání také příjmy z pronájmu, musíte si podat nejpozději do 1.4.2016 daňové přiznání. Tam uvedete jak příjmy ze zaměstnání (příjmy podle §6), jež zjistíte z potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2015, které Vám vystaví Váš zaměstnavatel. Příjmy z pronájmu (příjmy podle §9) uvedete do stejného formuláře, konkrétně do Přílohy č. 2 daňového přiznání. K nim uplatníte buď výdaje ve výši 30% z příjmů (maximálně 600 tis. Kč) nebo skutečné výdaje, pokud je evidujete a uchováváte k nim příslušné doklady. Podpora v nezaměstnanosti se do daňového přiznání neuvádí.

AK

29. 2. 2016
Ptá se: Johana

Dobry den, v roce 2015 jsem spolecne se sourozenci zdedila byt na Slovensku po rodicich, ten jsme vloni prodali. Budu platit dedickou dan a v jake % vysi? Dekuji za odpoved . Johana

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

pro odpověď nemám dostatek informací, každopádně daň dědická byla již zrušena a nahrazena daní z příjmů. Příjem z prodeje bytu po rodičích bude od daně z příjmů v ČR osvobozen. Jen je potřeba dát pozor na novou oznamovací povinnost osvobozených příjmů v úhrnu vyšších než 5 mil. Kč.

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: Jakub

Dobrý den, kdy dojde prosím k promlčení roku 2013 a 2014 ? Přiznání jsem podával vždy koncem března, rád bych si uplatnil zpětně základní slevu, jsem starobní důchodce a dříve jsem si ji uplatnit nemohl. Četl jsem, že musím podat nové přiznání. Mám ještě šanci a kolik mám času ? Mohu prosím podat toto nové přiznání i za zesnulou manželku, též v té době starobní důchodkyni ?

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den, lhůta pro stanovení daně činí tři roky, tzn. pokud jste za rok 2013 podal daňové přiznání, dodatečné daňové přiznání za rok 2013 můžete podat nejpozději do 1. 4. 2017 (1. 4. 2018 za rok 2014).

Je potřeba použít tiskopis platný pro rok, za který podáváte dodatečné daňové přiznání.

Tiskopis pro rok 2013 si můžete stáhnout na webových stránkách finanční správy zde: http://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu?rok=2014&tiskdruh=TDFU&dan=T_WEB01.

Tiskopis pro rok 2014 naleznete zde: http://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu.aspx?rok=2015&tiskdruh=TDFU&dan=T_WEB01.

Přiznání za zesnulou manželku bohužel podat nemůžete.

29. 2. 2016
Ptá se: Kunce Josef

Dobrý den, můj dotaz se netýká přímo daně , ale kontrolního hlášení.Do kterého oddílu mám zapsat faktury za práce mnou provedená, do kterého oddílu nákupy na paragony.
Děkuji.

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

jelikož jste bohužel neuvedl aktivitu, kterou vykonáváte, nelze jednoznačně odpovědět.

Daňové doklady (účtenky, faktury) vystavené odběratelům, kterým daňová správa přidělila daňové identifikační číslo (nemusí se jednat o plátce DPH) a současně je-li fakturovaná hodnota vyšší než 10 000 Kč, jsou obecně uváděny v části A4. Není-li jedna z uvedených podmínek splněna (odběratel nemá DIČ nebo hodnota faktury není vyšší než 10 000 Kč), je nutné daňové doklady uvádět v A5 kontrolního hlášení. Předchozí informace ale předpokládá, že neposkytujete aktivitu, u které se přenáší daňová povinnost na odběratele (např. stavební práce).

Přijaté daňové doklady od plátců DPH (účtenky, faktury), na kterých je uvedeno české DPH se uvádějí buď do B2 (je-li celková částka na účtence vyšší než 10 000 Kč) nebo do B3 (je-li celková částka na účtence rovna či nižší než 10 000 Kč).

29. 2. 2016
Ptá se: Zdeněk

Dobrý a krásný den přeji, můžu si do daňového přiznání za rok 2015 dát i vnučku od dcery samoživitelky, v minulém roce ji skončila tzv. mateřská a jiný příjem krom "alimentů" ve výši dvou tisíc. Stačí doložit jen rodný list ?

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

pokud s vnučkou žijete ve společné domácnosti a nikdo jiný na ni slevu neuplatňuje, můžete si ji uplatnit v daňovém přiznání za rok 2015. Nárok na daňový bonus budete mít v případě, že Váš příjem v roce 2015 byl vyšší než 55 200 Kč. Na finanční úřad doložte kopii rodného listu vnučky a čestné prohlášení matky a otce, že slevu podle §35c v roce 2015 neuplatňují.

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: Michael

Dobrý den paní Klímová,

chtěl bych se zeptat, jestli musím dodaňovat příspěvky na životní pojištění, u kterých jsem uplatňoval daňový odpočet? Smlouvu jsem změnil na variantu, kde již nemohu využívat daňových odpočtů a mohu provádět výběry, ale peníze jsem zatím nevybral. Hodlám je vybrat pouze v případě nutnosti. Dle mého názoru, bych je musel dodanit až v případě výběru, je to správný názor?
S tím souvisí i druhá otázka, četl jsem, že v budoucnu by se měli takto dodaňovat příspěvky "pouze" 10 let zpětně. Je to tak, nebo se bude muset vždy dodanit vše?
Předem děkuji za odpovědi.
Michael

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

z daňového základu již nebude možné odečíst částku zaplacenou na životní pojištění u soukromého životního pojištění, pokud pojistná smlouva umožňuje částečné výběry vložených peněž. Pokud jste do 1. dubna 2015 nepodepsal příslušný dodatek ke smlouvě znemožňující předčasné výběry peněz, nebude dále možné uplatňovat osvobození příspěvků zaměstnavatele ani nebude možné uplatnit zaměstnancem zaplacené příspěvky jako položku odčitatelnou od základu daně.

Pouze pokud ukončíte smlouvu předčasně, budete muset podat daňové přiznání a v něm dodanit dříve osvobozený příjem, to znamená příspěvky zaměstnavatele za předchozích 10 let (týká se ale jen příspěvků poskytnutých od ledna 2015) a také dodanit odepočty od základu daně uplatněné v předchozích 10 letech.

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: Renata

Dobrý den,
syn studoval VŠ do 21.9.2015, kolik měsíců mám nárok na daňový bonus ( 8 nebo 9)?
Děkuji. Pěkný den

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

na daň. zvýhodnění máte nárok v kal. měsíci, v němž ukončil studium na VŠ a dále následující kal. měsíc, pokud dítě nevykonává celý měsíc výdělečnou činnost, nebo nemá po celý kal. měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebo podporu při rekvalifikaci a nedovršil věku 26 let. Tzn. pokud splňuje syn uvedené podmínky, máte nárok na daňové zvýhodnění za 10 měsíců :-)

Také přeji pěkný den,

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: květa

Dobrý den,

pracuji jako student na dohodu do 10000 kč, musím podávat daně a jaké částky si lze odečíst?

děkuji

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

pokud jste obdržel pouze příjmy z dohody do 10 tis. Kč měsíčně a podepsal u svého zaměstnavatele prohlášení, nemáte povinnost podávat daňové přiznání. Nepíšete, o jakou dohodu se jednalo a zda jste u svého zaměstnavatele podepsal prohlášení poplatníka, nicméně za určitých okolností by pro Vás mohlo být podání daňového přiznání výhodné a mohl byste dostat po uplatnění základní slevy na poplatníka a slevy na studenta sraženou daň (odvedené zálohy) zpět.

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: Alena

Dobrý den, syn má zřízenou datovou schránku, ale už ne elektronický podpis. Dočetla jsem se, že se musí v tomto případě daňové přiznání podávat elektronicky. Je zaměstnanec, ale měl v loňském roce více zaměstnavatelů, proto si musí přiznání podávat sám. Jak v tomto případě postupovat, může podat daňové přiznání na papíře? Děkuji.

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

ano pokud má syn zřízenou datovou schránku, musí daňové přiznání podat elektronicky.

Vyplní formulář „Daň z příjmů fyzických osob - od roku 2013 včetně (EPO2)“ na webové stránce Daňového portálu Finanční správy (https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces) a vybere možnost „Uložení k odeslání do Datové schránky“, která je umístěna v menu „Pro celý formulář“. Pokud v daném podání nebude nalezena kritická chyba, bude soubor uložen do jím zvoleného úložiště, odkud ho lze následně odeslat prostřednictvím Datové schránky.

V případě odeslání podání pomocí Datové schránky není nutné podání opatřovat uznávaným elektronickým podpisem.

AK.

29. 2. 2016
Ptá se: JArmila Pokorná

Je starobní důchodce, cca 13 000 tis. měsíční důchod a má přijem z pronájmu polí 12 500 Kč za rok.
Kdy se musí nebo nemusí hlásit na FÚ na daň z příjmu?? Děkuji

Odpovídá: Anna Klímová

Dobrý den,

pokud má důchodce pouze důchod ve výši v jaké uvádíte příjem z pronájmu nepřekračující 15 tis. Kč, není povinen podávat přiznání k dani z příjmu fyzických osob.

Děkuji všem za podnětné otázky a přeji Vám všem, abyste své daňové povinnosti zvládli bez sebemenšího zaváhání.

Anna Klímová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy