Hypotéky ve skutečnosti nezlevnily, průměr je 5,6 %

red eko
18. 11. 2009 12:35
V říjnu opět klesl i počet nově poskytnutých hypoték a jejich hodnota

Praha - Průměrná výše úrokových sazeb klesla v říjnu oproti září o pouhé tři setiny procentního bodu na 5,6 procenta. Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindexu. Pětileté fixace dokonce v průměru podražily o dvě desetiny procentního bodu na 5,53 procenta.

Hypoteční banky v posledních měsících rozjely dvě vlny snižování úrokových sazeb. První na přelomu srpna a září, druhou přibližně v polovině října. V praxi se ale tyto "akce" zatím neprojevily.

"Vzhledem k složitému procesu schvalování hypoték jsme nepředpokládali, že by se zářijové přepisování sazebníků nějakým výrazným způsobem projevilo na úrokových sazbách skutečně poskytnutých hypoték už v září. O to více jsme ale vyhlíželi data za říjen, která by již mohla alespoň naznačit, jestli banky myslely snižování úrokových sazeb vážně, a zda měli klienti skutečně v předchozích dvou měsících šanci získat výhodnější úrokovou sazbu," říká Luboš Svačina z odborného webu Hypoindex.cz.

Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték na českém trhu
Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték na českém trhu | Foto: Hypoindex.cz

"Bohužel s říjnovými statistikami přišla ledová sprcha," dodává Svačina. Průměrná výše úrokových sazeb totiž v říjnu klesla oproti září jen o pouhé tři setiny procentního bodu na 5,6 procenta.

Největší pokles - ale jen o devět setin procentního bodu - zaznamenaly hypotéky s tříletou fixací.  Naopak pětileté fixace dokonce v průměru podražily o dvě desetiny procentního bodu.

"Příčinou stagnace úrokových sazeb může být skupina Hypoteční banky (Poštovní spořitelna, ČSOB, Česká pojišťovna a další), která má v současnosti více než třetinový podíl na trhu," vysvětluje Svačina. S výjimkou drobných úprav úrokových sazeb, zejména u pětiletých fixací, totiž tento významný hráč ponechal zbytek sazebníku již delší dobu bez zásahu. "Nicméně to že skupina Hypoteční banky dramaticky nemění úrokové sazby, neznamená, že by byla nejdražší na trhu," dodává svačina z Hypoindex.cz.

Měsíční splátka milionové hypotéky na 20 let tak nyní v průměru u českých bank přijde na 6935 korun, na 15 let na 8224 korun. Při pětileté fixaci klienti zaplatí v průměru 6898 korun (20 let) nebo 8189 (15 let).

V říjnu banky sjednaly jen 3521 nových hypoték v celkovém objemu 5,713 miliardy korun. Průměrná hodnota nových hypoték tak opět mírně klesla a činila 1 622 600 korun.

Největší zájem mezi klienty byl již tradičně o hypotéky s pětiletou fixací, které tvořily celých 56 procent sjednaných hypoték.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy