reklama
 
 

Hypotéky ve skutečnosti nezlevnily, průměr je 5,6 %

18. 11. 2009 12:35
V říjnu opět klesl i počet nově poskytnutých hypoték a jejich hodnota

Praha - Průměrná výše úrokových sazeb klesla v říjnu oproti září o pouhé tři setiny procentního bodu na 5,6 procenta. Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindexu. Pětileté fixace dokonce v průměru podražily o dvě desetiny procentního bodu na 5,53 procenta.

Hypoteční banky v posledních měsících rozjely dvě vlny snižování úrokových sazeb. První na přelomu srpna a září, druhou přibližně v polovině října. V praxi se ale tyto "akce" zatím neprojevily.

"Vzhledem k složitému procesu schvalování hypoték jsme nepředpokládali, že by se zářijové přepisování sazebníků nějakým výrazným způsobem projevilo na úrokových sazbách skutečně poskytnutých hypoték už v září. O to více jsme ale vyhlíželi data za říjen, která by již mohla alespoň naznačit, jestli banky myslely snižování úrokových sazeb vážně, a zda měli klienti skutečně v předchozích dvou měsících šanci získat výhodnější úrokovou sazbu," říká Luboš Svačina z odborného webu Hypoindex.cz.

"Bohužel s říjnovými statistikami přišla ledová sprcha," dodává Svačina. Průměrná výše úrokových sazeb totiž v říjnu klesla oproti září jen o pouhé tři setiny procentního bodu na 5,6 procenta.

Největší pokles - ale jen o devět setin procentního bodu - zaznamenaly hypotéky s tříletou fixací.  Naopak pětileté fixace dokonce v průměru podražily o dvě desetiny procentního bodu.

"Příčinou stagnace úrokových sazeb může být skupina Hypoteční banky (Poštovní spořitelna, ČSOB, Česká pojišťovna a další), která má v současnosti více než třetinový podíl na trhu," vysvětluje Svačina. S výjimkou drobných úprav úrokových sazeb, zejména u pětiletých fixací, totiž tento významný hráč ponechal zbytek sazebníku již delší dobu bez zásahu. "Nicméně to že skupina Hypoteční banky dramaticky nemění úrokové sazby, neznamená, že by byla nejdražší na trhu," dodává svačina z Hypoindex.cz.

Měsíční splátka milionové hypotéky na 20 let tak nyní v průměru u českých bank přijde na 6935 korun, na 15 let na 8224 korun. Při pětileté fixaci klienti zaplatí v průměru 6898 korun (20 let) nebo 8189 (15 let).

V říjnu banky sjednaly jen 3521 nových hypoték v celkovém objemu 5,713 miliardy korun. Průměrná hodnota nových hypoték tak opět mírně klesla a činila 1 622 600 korun.

Největší zájem mezi klienty byl již tradičně o hypotéky s pětiletou fixací, které tvořily celých 56 procent sjednaných hypoték.

autor: red eko | 18. 11. 2009 12:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama