Hypotéky nabídne Čechům nový hráč. Konkurence zlevňuje

Petr Kučera Petr Kučera, pek
4. 11. 2009 15:35
Banky chtějí oživit trh, jsou ale opatrnější než dříve

Praha - Vstup na tuzemský hypoteční trh dnes oznámila česká pobočka HSBC Bank. V kampani bude lákat na úvěry s roční úrokovou sazbou "od 4,5 procenta". U pětileté fixace začínají sazby na 4,9 procentech.

Banka poskytne hypotéku až do výše 80 procent ceny nemovitosti, což zhruba odpovídá průměru ostatních bank, které však v posledních měsících tuto hodnotu většinou snižují.

"Chceme zdvojnásobit počet klientů v Česku na půl milionu," říká Jiří Zelinka z vedení tuzemské HSBC. Banka se tradičně zaměřuje hlavně na klienty s vyššími příjmy, tedy alespoň 40 tisíc korun měsíčně. Hypotékami chce oslovit i mladší klienty nad 30 let, dosavadní věkový průměr u balíčku služeb HSBC Premier je totiž nad 45 let.

Klienti s hypotékou nad tři miliony korun nebudou platit měsíční poplatek, který je jinak 750 korun. Neplatí jej ani majitelé balíčku HSBC Premier, pokud mají u HSBC úspory či investice vyšší než jeden milion korun.

HSBC je součástí světové skupiny, založené v roce 1865 jako Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited. Působí v 86 zemích a má přes 128 milionů klientů.

ČSOB prodlužuje a zvyšuje slevu

Se snahou oživit trh hypoték přišly letos na podzim také další tuzemské banky, většinou formou časově omezeného snížení sazeb. Trh s hypotékami totiž meziročně klesl o více než třetinu. I přes marketingové akce však většina bank zpřísnila kritéria pro hodnocení zájemců, vyšší bývají i požadavky na zaplacení části nemovitosti z vlastních zdrojů klienta.

ČSOB dnes oznámila, že prodlužuje slevu, avizovanou původně jen do konce tohoto týdne. Nově platí až do konce listopadu, navíc je výraznější - sazby začínají na 5,19 procentech (v předchozí „akci" na 5,29 procentech). Šanci však mají jen žadatelé o úvěr přesahující dva miliony korun, do 70 procent zástavní hodnoty nemovitosti a s fixací na pět let.

Zvýhodněnou sazbu od 5,39 procenta lze nyní u ČSOB získat také při fixaci na 10, 15 a více než 20 let.

Podzim plný akcí

Česká spořitelna nabízí úrokové zvýhodnění jednoho procentního bodu na polovinu hypotéky. Nabídka se týká hypoték s nejméně dvacetiletou splatností a jen s fixací na pět let. Procentní úrokové zvýhodnění lze získat nejvýše do objemu 1,5 milionu korun. Klient si musí povinně zřídit pojištění schopnosti splácet a v době splatnosti nesmí odejít k jiné bance, jinak bude muset vrátit úrokové zvýhodnění.

U Komerční banky mohou lidé získat úvěr do 85 procent hodnoty nemovitosti s pětiletou fixací se sazbou od 5,19 procenta. U fixace na jeden či dva roky klesá sazba na úroveň od 5,49 procenta, u tří a čtyř let od 5,04 procenta

UniCredit Bank prodloužila nabídku se sazbou 4,44 procenta u roční fixace, pokud si klient pořídí také osobní konto, pojištění schopnosti splácet a kreditní kartu. U tříleté fixace je akční nabídka 4,84 procenta a u pětileté 4,99 procenta. Nabídka platí pro nové i dosavadní klienty.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Spočítejte si, kdy se vyplatí refinancování hypotéky
EU chce zpřísnit hypotéky, banky by půjčily jen 40 %
Končí vám fixace hypotéky? Pozor na neznámé triky bank

Raiffeisenbank snížila minimální úrokovou sazbu hypoték až o 0,4 procentního bodu na 5,29 procenta. Ještě více chce banka zvýhodnit ty klienty, kterým se mění úroková sazba při konci jejich fixace. Pro ně nyní začíná úroková sazba již na 4,99 procentech.

O čtvrtinu procentního bodu snížila sazby také Wüstenrot hypoteční banka. Úvěry s fixací na pět let tak lze pořídit se sazbou už od 4,89 procenta - podmínkou však je hypotéka nad 1,5 milionu korun a jen do výše 70 procent hodnoty nemovitosti.

Úrok od 4,99 procenta u tří- a pětileté fixace lze při splnění určitých podmínek získat také u GE Money Bank.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy