Hypotéky mírně zdražily, počet smluv zbrzdil nový zákon

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
19. 2. 2014 6:00
Průměrná sazba u nově sjednaných smluv se zvýšila z prosincových 3,06 na 3,08 procenta.
Foto: Hypoindex.cz

Praha - Úrokové sazby u hypotečních úvěrů během ledna vzrostly jen nepatrně. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv se zvýšila z prosincových 3,06 na 3,08 procenta. Na historicky nejnižší úrovni byla loni v červnu, kdy spadla na 2,95 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách.

Lednová statistika také ukazuje, že hypoteční trh se na začátku letošního roku zbrzdil. Sjednáno bylo jen 4225 smluv, což je nejméně od února 2011. Loni v lednu přitom banky uzavřely 5146 smluv, o rok dříve 5443 smluv. Objem sjednaných hypoték klesl v lednu na 6,964 miliardy korun, zatímco před rokem to bylo 8,386 miliardy.

Nízké lednové objemy mají podle Josefa Rajdla, vedoucího analytika společnosti Fincentrum, důvod čistě administrativní v souvislosti s novým občanským zákoníkem.

"Nové formuláře a procesy vyžadovaly určitý čas ke zapracování. Banky si to ale vynahrazují již nyní, kdy se snaží obchody opět rozhýbat snížením úrokových sazeb. Únorová čísla by tak již měla přinést zajímavější změnu v průměrných sazbách," říká Rajdl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy