Hypotéky mírně zdražily, počet smluv zbrzdil nový zákon

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
19. 2. 2014 6:00
Průměrná sazba u nově sjednaných smluv se zvýšila z prosincových 3,06 na 3,08 procenta.
Foto: Hypoindex.cz

Praha - Úrokové sazby u hypotečních úvěrů během ledna vzrostly jen nepatrně. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv se zvýšila z prosincových 3,06 na 3,08 procenta. Na historicky nejnižší úrovni byla loni v červnu, kdy spadla na 2,95 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách.

Lednová statistika také ukazuje, že hypoteční trh se na začátku letošního roku zbrzdil. Sjednáno bylo jen 4225 smluv, což je nejméně od února 2011. Loni v lednu přitom banky uzavřely 5146 smluv, o rok dříve 5443 smluv. Objem sjednaných hypoték klesl v lednu na 6,964 miliardy korun, zatímco před rokem to bylo 8,386 miliardy.

Nízké lednové objemy mají podle Josefa Rajdla, vedoucího analytika společnosti Fincentrum, důvod čistě administrativní v souvislosti s novým občanským zákoníkem.

"Nové formuláře a procesy vyžadovaly určitý čas ke zapracování. Banky si to ale vynahrazují již nyní, kdy se snaží obchody opět rozhýbat snížením úrokových sazeb. Únorová čísla by tak již měla přinést zajímavější změnu v průměrných sazbách," říká Rajdl.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy