Grygárek "bagatelizoval" vyšetřování Janouškových peněz

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
19. 2. 2014 5:30
Podle žalobců chybovala i protikorupční policie, když žádost o prošetření "důsledně nesplnila".
Foto: ČTK

Praha - Bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek podle olomouckých žalobců nezahájil vyšetřování původu peněz lobbisty Romana Janouška. V jeho obvinění se však dočteme navíc i to, že švýcarskou žádost o právní pomoc „nepřiléhavě bagatelizoval". Deník Insider to vyčetl z Grygárkova obvinění, se kterým se měl možnost detailně seznámit.

Libor Grygárek byl ze zneužití pravomocí obviněn v prosinci minulého roku. Podle informací Insideru se tak stalo jen krátce poté, co k případu několik hodin vypovídal bývalý ředitel protikorupční policie Jiří Novák.

V krátkosti připomeňme, o co v případu jde. Koncem roku 2008 dorazila na pražské vrchní zastupitelství žádost o právní pomoc ze Švýcarska. Tamní prokuratura totiž zjistila, že se na kontech, ke kterým má přístup lobbista Roman Janoušek, vyskytují podezřelé stamilionové částky, a prostředky zablokovala.

„Banka konstatovala, že aktiva na jednom z účtů, k němuž má Janoušek přístup, podstatně převyšují cíle a záměry pro používání tohoto účtu," napsal v žádosti o právní pomoc, kterou před lety získala MF Dnes, federální prokurátor Švýcarska Patrick Lamon.

Dopis ze Švýcarska dostal na stůl ředitel šestého odboru vrchního zastupitelství, který se specializuje na hospodářskou kriminalitu, Zbyněk Eger. Ten navrhl oslovit protikorupční policii a svůj záměr sdělil dopisem Liboru Grygárkovi, který tehdy pracoval jako náměstek vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly.

Grygárek však doplnil Egerův dopis před předáním Rampulovi svým komentářem, čímž podle žalobců zneužil své pravomoci. „Grygárek žádost nepřiléhavě bagatelizoval s tím, že jejím obsahem je v podstatě lustrace," píše se v exnáměstkově obvinění. Bývalý náměstek však nevydal žádný pokyn k tomu, aby se žádosti nevyhovělo, ani za tím účelem, jak sám Eger vypověděl, nevytvářel žádný nátlak.

Eger se tak podle plánu obrátil na protikorupční policii s tím, ať podnět ze Ženevy prověří. Jenže útvar „důsledně nesplnil pokyn státního zástupce", píše se v Grygárkově obvinění.

Také v tom vidí žalobci další jeho pochybení. „Grygárek na to nereagoval a záměrně neučinil žádná opatření," uvedl v dokumentu státní zástupce. Jinými slovy nedonutil policii k vyšetřování, což podle olomouckých žalobců měl udělat.

„Jedná se o takzvanou aktivní působnost. Státní zástupce dostal informace o možné trestné činnosti českého občana a neučinil žádné kroky k jejímu prověření," řekl Insideru žalobce Petr Šereda, který v kauze Grygárek vedl řadu výslechů.

Z čeho policie obvinila Libora Grygárka? Čtěte více v internetovém deníku Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy