Grygárek "bagatelizoval" vyšetřování Janouškových peněz

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
19. 2. 2014 5:30
Podle žalobců chybovala i protikorupční policie, když žádost o prošetření "důsledně nesplnila".
Foto: ČTK

Praha - Bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek podle olomouckých žalobců nezahájil vyšetřování původu peněz lobbisty Romana Janouška. V jeho obvinění se však dočteme navíc i to, že švýcarskou žádost o právní pomoc „nepřiléhavě bagatelizoval". Deník Insider to vyčetl z Grygárkova obvinění, se kterým se měl možnost detailně seznámit.

Libor Grygárek byl ze zneužití pravomocí obviněn v prosinci minulého roku. Podle informací Insideru se tak stalo jen krátce poté, co k případu několik hodin vypovídal bývalý ředitel protikorupční policie Jiří Novák.

V krátkosti připomeňme, o co v případu jde. Koncem roku 2008 dorazila na pražské vrchní zastupitelství žádost o právní pomoc ze Švýcarska. Tamní prokuratura totiž zjistila, že se na kontech, ke kterým má přístup lobbista Roman Janoušek, vyskytují podezřelé stamilionové částky, a prostředky zablokovala.

„Banka konstatovala, že aktiva na jednom z účtů, k němuž má Janoušek přístup, podstatně převyšují cíle a záměry pro používání tohoto účtu," napsal v žádosti o právní pomoc, kterou před lety získala MF Dnes, federální prokurátor Švýcarska Patrick Lamon.

Dopis ze Švýcarska dostal na stůl ředitel šestého odboru vrchního zastupitelství, který se specializuje na hospodářskou kriminalitu, Zbyněk Eger. Ten navrhl oslovit protikorupční policii a svůj záměr sdělil dopisem Liboru Grygárkovi, který tehdy pracoval jako náměstek vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly.

Grygárek však doplnil Egerův dopis před předáním Rampulovi svým komentářem, čímž podle žalobců zneužil své pravomoci. „Grygárek žádost nepřiléhavě bagatelizoval s tím, že jejím obsahem je v podstatě lustrace," píše se v exnáměstkově obvinění. Bývalý náměstek však nevydal žádný pokyn k tomu, aby se žádosti nevyhovělo, ani za tím účelem, jak sám Eger vypověděl, nevytvářel žádný nátlak.

Eger se tak podle plánu obrátil na protikorupční policii s tím, ať podnět ze Ženevy prověří. Jenže útvar „důsledně nesplnil pokyn státního zástupce", píše se v Grygárkově obvinění.

Také v tom vidí žalobci další jeho pochybení. „Grygárek na to nereagoval a záměrně neučinil žádná opatření," uvedl v dokumentu státní zástupce. Jinými slovy nedonutil policii k vyšetřování, což podle olomouckých žalobců měl udělat.

„Jedná se o takzvanou aktivní působnost. Státní zástupce dostal informace o možné trestné činnosti českého občana a neučinil žádné kroky k jejímu prověření," řekl Insideru žalobce Petr Šereda, který v kauze Grygárek vedl řadu výslechů.

Z čeho policie obvinila Libora Grygárka? Čtěte více v internetovém deníku Insider.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy