reklama
 
 

Vláda získala důvěru. Pro bylo 110 poslanců

Aktualizováno 18. 2. 2014 23:50
reklama
V online reportáži jsme sledovali hlasování o důvěře vládě.

Vláda získala důvěru. Pro bylo 110 poslanců

reklama

Přednostně se chce rozpočtu věnovat také předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Zvláště se chce zaměřit na čerpání dotací na vědu a finanční situaci pražských vysokých škol.

Zatímco premiér Sobotka dlouhou debatu očekával, ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše překvapila. "Seděl jsem tam dvanáct hodin a ani hokej jsem neviděl," řekl novinářům. V příštích čtyřech měsících se chce na svém resortu věnovat především sestavení rozpočtu na příští rok. V něm počítá už se sníženou sazbou DPH na léky.

Premiér Sobotka je s výsledky hlasování spokojen. "To, že někteří poslanci odešli ze sálu nebo se zdrželi, naznačuje, že vláda by u některých zákonů mohla mít i širší podporu," řekl těsně po ukončení schůze Sobotka. Reagoval také na výtky, že programové prohlášení vlády je příliš obecné. Vláda podle něj nyní vypracuje podrobný legislativní plán.

Pro vládu se vyslovilo 110 poslanců. 38 bylo proti, 33 se zdrželo. Poslanci následně odhlasovali přesunutí všech zbývajících bodů na příští schůzi, která je naplánována na 18. března.

Vláda Bohuslava Sobotky získala důvěru Poslanecké sněmovny. Oficiální výsledky předseda Sněmovny Jan Hamáček oznámí ve 22:50, z hlasování je ale jasné, že trojkoalice získala pohodlnou většinu.

Po více než jedenácti hodinách projevů se poslanci dostávají k samotnému hlasování o důvěře vlády. Budou hlasovat jednotlivě, na výsledek se tedy bude ještě nějakou dobu čekat.

ČSSD

V závěru debaty znovu vystoupil premiér Sobotka. "Chtěl bych poděkovat za rozpravu, nepokládám ji za přehnaně dlouhou. Hlasování o důvěře vládě je vážná věc," řekl poslancům.

ODS

Poslanec a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se pustil do premiéra Bohuslava Sobotky. Kritizoval ho za privatizaci OKD a vyzval ho, aby vysvětlil svůj vztah s vlivným právníkem Radkem Pokorným. "Pan Pokorný pana Sobotku údajně zaměstnal jako koncipienta. Nicméně pan Sobotka to raději ve svém oficiálním životopise neuvádí. Jde o toho pana Pokorného, který se podílel na mnoha privatizacích a zastupoval budoucí majitele státního majetku," uvedl Svoboda.

Sněmovna žádosti nevyhověla, bude se jednat dál. Do sálu se dostavila alespoň část členů vlády, poslanci si tedy přestávku v době hokejového zápasu nevezmou.

KSČM

Poslanec za KSČM Vladimír Koníček navrhl, aby byla schůze přerušena kvůli tomu, že na ní chybí většina členů vlády. Shodou okolností začala v době Koníčkovy žádosti první třetina hokejového zápasu mezi Českem a Slovenskem. Jednání je zatím přerušeno na deset minut, aby se o návrhu poradili předsedové klubů.

Teprve nyní se sněmovna dostává k řádné rozpravě, přihlášeno je 30 lidí. "Na hokej to dnes asi nebude," komentuje s úsměvem z křesla předsedajícího Petr Gazdík.

Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák podal návrh, aby sněmovna mohla jednat i po 21. či 24. hodině. Poslanci a poslankyně návrh schválili. "Stávíme spolu hezký večer," dodal s úsměvem předsedající místopředseda Gazdík.

Nový velkým tématem faktických poznámek je (ne)vytvoření finanční policie. Poslanci a poslankyně ji porovnávají se současnou situací ve Vězeňské službě, kde chce ministrině Válková odvolat ředitele Petra Dohnala. Válková znovu opakuje, že řediteli iž nemůže věřit.

Po Babišově projevu následuje bouřlivý potlesk i smršť faktických poznámek. Včetně Miroslava Kalouska.

ANO

Andrej Babiš se brání proti výtkám, že jeho působení ve vládě bude spojeno s neustálým střetem zájmů. "Pobavil mě pan poslanec Kalousek, protože právě on byl pro nás vždy symbol korupce. On nás vypaloval v 90. letech, kdy se to učil na ministerstvu obrany," oponoval Babiš. Korupční prostředí podle něj vzkvétalo právě za vlády Mirka Topolánka společně s Kalouskem. "Tehdy jsme to dovedli do dokonalosti, to byla korupční mafie," dodává.

Babiš se znovu vyjádřil i k lustračnímu zákonu, který se neustále opakuje v proslovech všech poslanců a poslankyň. "To, že mě estébáci terorizovali a vyšetřovali a jsem na nějakém přiblblém seznamu, tak to je horší než to, co se stalo naší zemi, že z politiky se stal organizovaný zločin," dodává. Od nové vlády se podle něj čekají zázraky. "Tato země je ale v rozkladu a 24 let jde někam," dodává ministr financí.

ČSSD

Jiří Dienstbier se vrací k Zemanovu projevu. Rozpory mezi programovým prohlášením a koaliční smlouvou podle něj nemohou existovat, programová část koaliční smlouvy je totiž součástí programového prohlášení. "To neznamená, že by popíraly platnost jakéhokoli slova v koaliční smlouvě," vysvětluje.

ODS

Po dlouhém plamenném Zaorálkově projevu se opět zapojuje Fiala, reaguje i Pavel Blažek a Miroslava Němcová.

ČSSD

Proti Fialovi se ostře ohradil nový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Vy nám vyčítáte, že programové prohlášení je příliš obecné. Výtky opozice jsou ale také obecné," vysvětluje.

ODS

Po Okamurovi přichází k řečnickému pultu předseda ODS Petr Fiala. "My jsme opravdu rádi, že máme konečně politickou vládu a respektujeme i to, že je to po několika letech vláda levicová. Ale nemá naší důvěru, nedůvěryhodný je už způsob, jakým vznikla. Dala najevo, že zákony se dají měnit kvůli jednomu člověku," vysvětlil.

Projev Miloše Zemana v poslanecké sněmovně Foto: Vojtěch Marek

Slova se po několika slovních přestřelkách ujímá Tomio Okamura. A nezačíná překvapivě - opět totiž zmiňuje zákon o všeobecném referendu. Ten je pro Úsvit podmínkou pro působení strany v dolní komoře Parlamentu. Okamura znovu připomíná, že on i jeho straníci odejdou při hlasování ze Sněmovny.

autoři: Lucie Stuchlíková, Domácí | 18. 2. 2014 10:10

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama