Hypotéky konečně zlevňují, potvrzuje čerstvá statistika

Petr Zámečník, Hypoindex.cz
6. 1. 2010 7:10
Snížení úroků se zatím netýká jednoletých fixací

Praha - Nový rok začal pro lidi s hypotékami optimističtěji než ten předchozí. Většina bank sice na prosincové snížení základních sazeb Českou národní bankou zatím nereagovala, ale čtyři už ano.

K největšímu pohybu došlo u mBank u nejkratší fixace. Ta nenabízí jednoletou fixaci úrokové sazby, proto u ní sledujeme variabilní sazbu. Pokles o 0,34 % je tak způsoben především poklesem úrokových sazeb na mezibankovním trhu, kde se promítlo snížení sazeb České národní banky. Variabilní sazbu navázanou na PRIBOR nabízí též například Hypoteční banka.

Vedle mBank a Hypoteční banky snížily sazby také ČSOB a LBBW Bank. Už na podzim pak zlevňovaly hypotéky u České spořitelny, Komerční banky, Raiffeisenbank a v případě pětileté fixace také u Volksbank (který však současně zdražila jedno- a tříletou fixaci).

Bez zajímavosti není ani pokračující trend, kdy banky zlevňují spíše střednědobé (tří- a pětileté) fixace, kdežto jednoleté zůstávají stranou jejich zájmu - a mnohdy jsou dražší. Banky se sice možná stále ještě obávají možného odchodu klientů ke konkurenci, k tomu ovšem příliš nedochází. Vyšší sazby u jednoletých fixací tak pravděpodobně spíše naznačují pokles úroků v blízké budoucnosti.

Poznámky k tabulce:
Srovnání úrokových sazeb v tabulce je prováděno vůči nabídkovým sazbám hypotečních bank z konce října 2009.
Citibank: Minimální úrokové sazby Citibank platí pro stávající klienty, pro ostatní jsou o 0,25 procentního bodu vyšší. Pro úvěry se splatností 10 - 30 let banka garantuje úrokovou sazbu 5,69 %. 
ČSOB: Minimální úrokové sazby platí pro klienty s účtem u ČSOB (bez něj jsou dražší o 0,15 procentního bodu nebo i více) a zároveň se dvěma ze tří pojištění u ČSOB Pojišťovny (bez nich o 0,1 procentního bodu více)
GE Money Bank: Nabízí úvěr do 80 % LTV; sazba „od" je platná pro úvěr nad dva miliony korun, spolu s otevřeným účtem Genius a s pojištěním.
mBank: Nabízí úvěr do 80 % LTV; úrokové sazby jsou garantované; jednoletou fixaci nenabízí (uvedená sazba odpovídá jednoleté fixaci u variabilní hypotéky).
UniCredit Bank: Uvedeny jsou sazby pro hypotéku Individual; vztahují se na nově poskytnuté úvěry. Podmínkou je pojištění proti neschopnosti splácet a vedení osobního konta UniCredit Bank s kreditní kartou.
Volksbank: Sazby pro hypotéku do 80 % LTV.
Wüstenrot hypoteční banka: Sazba před lomítkem je minimální, za lomítkem garantovaná.

Perličkou je banka HSBC. Začátkem listopadu začala poskytovat hypotéky a ve snaze dosáhnout do tří let dvouprocentního podílu na trhu lákala klienty na úrokovou sazbu od 4,5 procenta. Ani ne o měsíc a půl později banka oznámila, že v Česku končí s poskytováním všech služeb pro retailové klienty - včetně hypoték.

V letošním roce pravděpodobně úrokové sazby ještě o něco klesnou, ovšem nelze očekávat, že výrazně. Bránit tomu bude obezřetnost bank. Nezaměstnanost by podle některých odhadů měla dosáhnout vrcholu v polovině roku a ještě o půl roku později by pak mohla růst takzvaná delikvence (nesplácení hypoték).

Hypoteční trh se vloni meziročně propadl zhruba o třetinu. Podle odhadů společnosti Fincentrum klesl objem uzavřených hypoték na 70 miliard korun oproti předloňským 114 miliardám. 

Stavba roku 2009: Bytový dům Na Topolce
Stavba roku 2009: Bytový dům Na Topolce | Foto: stavbaroku.cz
Čtěte také:
Spočítejte si, kdy se vyplatí refinancování hypotéky
Trh mírně oživuje, banky poskytnou hypotéky za 70 miliard
Předčasná splátka hypotéky: Kolik ušetří
 

Právě se děje

před 15 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy