Hypotéky konečně zlevňují, potvrzuje čerstvá statistika

Petr Zámečník, Hypoindex.cz
6. 1. 2010 7:10
Snížení úroků se zatím netýká jednoletých fixací

Praha - Nový rok začal pro lidi s hypotékami optimističtěji než ten předchozí. Většina bank sice na prosincové snížení základních sazeb Českou národní bankou zatím nereagovala, ale čtyři už ano.

K největšímu pohybu došlo u mBank u nejkratší fixace. Ta nenabízí jednoletou fixaci úrokové sazby, proto u ní sledujeme variabilní sazbu. Pokles o 0,34 % je tak způsoben především poklesem úrokových sazeb na mezibankovním trhu, kde se promítlo snížení sazeb České národní banky. Variabilní sazbu navázanou na PRIBOR nabízí též například Hypoteční banka.

Vedle mBank a Hypoteční banky snížily sazby také ČSOB a LBBW Bank. Už na podzim pak zlevňovaly hypotéky u České spořitelny, Komerční banky, Raiffeisenbank a v případě pětileté fixace také u Volksbank (který však současně zdražila jedno- a tříletou fixaci).

Bez zajímavosti není ani pokračující trend, kdy banky zlevňují spíše střednědobé (tří- a pětileté) fixace, kdežto jednoleté zůstávají stranou jejich zájmu - a mnohdy jsou dražší. Banky se sice možná stále ještě obávají možného odchodu klientů ke konkurenci, k tomu ovšem příliš nedochází. Vyšší sazby u jednoletých fixací tak pravděpodobně spíše naznačují pokles úroků v blízké budoucnosti.

Poznámky k tabulce:
Srovnání úrokových sazeb v tabulce je prováděno vůči nabídkovým sazbám hypotečních bank z konce října 2009.
Citibank: Minimální úrokové sazby Citibank platí pro stávající klienty, pro ostatní jsou o 0,25 procentního bodu vyšší. Pro úvěry se splatností 10 - 30 let banka garantuje úrokovou sazbu 5,69 %. 
ČSOB: Minimální úrokové sazby platí pro klienty s účtem u ČSOB (bez něj jsou dražší o 0,15 procentního bodu nebo i více) a zároveň se dvěma ze tří pojištění u ČSOB Pojišťovny (bez nich o 0,1 procentního bodu více)
GE Money Bank: Nabízí úvěr do 80 % LTV; sazba „od" je platná pro úvěr nad dva miliony korun, spolu s otevřeným účtem Genius a s pojištěním.
mBank: Nabízí úvěr do 80 % LTV; úrokové sazby jsou garantované; jednoletou fixaci nenabízí (uvedená sazba odpovídá jednoleté fixaci u variabilní hypotéky).
UniCredit Bank: Uvedeny jsou sazby pro hypotéku Individual; vztahují se na nově poskytnuté úvěry. Podmínkou je pojištění proti neschopnosti splácet a vedení osobního konta UniCredit Bank s kreditní kartou.
Volksbank: Sazby pro hypotéku do 80 % LTV.
Wüstenrot hypoteční banka: Sazba před lomítkem je minimální, za lomítkem garantovaná.

Perličkou je banka HSBC. Začátkem listopadu začala poskytovat hypotéky a ve snaze dosáhnout do tří let dvouprocentního podílu na trhu lákala klienty na úrokovou sazbu od 4,5 procenta. Ani ne o měsíc a půl později banka oznámila, že v Česku končí s poskytováním všech služeb pro retailové klienty - včetně hypoték.

V letošním roce pravděpodobně úrokové sazby ještě o něco klesnou, ovšem nelze očekávat, že výrazně. Bránit tomu bude obezřetnost bank. Nezaměstnanost by podle některých odhadů měla dosáhnout vrcholu v polovině roku a ještě o půl roku později by pak mohla růst takzvaná delikvence (nesplácení hypoték).

Hypoteční trh se vloni meziročně propadl zhruba o třetinu. Podle odhadů společnosti Fincentrum klesl objem uzavřených hypoték na 70 miliard korun oproti předloňským 114 miliardám. 

Stavba roku 2009: Bytový dům Na Topolce
Stavba roku 2009: Bytový dům Na Topolce | Foto: stavbaroku.cz
Čtěte také:
Spočítejte si, kdy se vyplatí refinancování hypotéky
Trh mírně oživuje, banky poskytnou hypotéky za 70 miliard
Předčasná splátka hypotéky: Kolik ušetří
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy