ČNB varuje před pojišťováky. Tváří se jako její lidé

Petr Kučera Petr Kučera, pek
21. 12. 2009 10:45
Česká národní banka varuje před podvodníky

Praha - Česká národní banka dnes varovala před nekorektním postupem pojišťovacích zprostředkovatelů, kteří se vydávají za zaměstnance ČNB a nabízejí kontrolu pojistných smluv, případně jinou podobnou pomoc vztahující se k pojistným produktům.

"Tito lidé nejsou zaměstnanci České národní banky a jejím jménem se zaštiťují neoprávněně," říká mluvčí centrální banky Marek Petruš. Zprostředkovatelská činnost není a nemůže být předmětem činnosti zaměstnanců ČNB. Podle Petruše jde o zneužívání jména a dobré pověsti k obchodním zájmům.

Pojišťovací zprostředkovatelé obecně poskytují své služby na základě registrace u České národní banky. "Tuto registraci však nelze v žádném případě vydávat za zaměstnanecký poměr," upozorňuje Petruš.

Úkolem České národní banky na finančním trhu je provádět dohledovou činnost, která však nezahrnuje kontrolu či nabízení pojistných produktů uzavřených s jednotlivými osobami. "Zákonem stanovená role centrální banky se neslučuje s distribucí finančních produktů," dodává mluvčí ČNB.

Pokud se lidé setkají s pojišťovacím zprostředkovatelem, který se vydává za zaměstnance ČNB, prosí je banka o ohlášení takového jednání na bezplatnou telefonní linku 800 160 170 nebo mailem na [email protected].

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Devět rad, jak rozeznat finačního poradce od podvodníka
Stát chce zpřísnit pravidla pro "finanční poradce"
 

Právě se děje

Další zprávy