Hypotéka nebo stavební spoření - co si vybrat?

Kateřina Štíchová
23. 7. 2007 14:45
Kdo vyhrává v souboji o klienta?
Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Stát se majitelem nemovitosti je v posledních pár měsících velmi oblíbený "sport" velké části Čechů. Jen za červen hlásí hypotéční banky rekordní nárůsty počtu úvěrů i jejich objemů.

Třeba Česká spořitelna poskytla v prvním pololetí letošního roku hypotéky v celkovém objemu 25,6 miliard korun, což meziročně pro banku znamená nárůst o 59,9 procenta. Klienti si v tomto období sjednali 15 017 hypoték. GE Money Bank dokonce hlásí nárůst poskytnutých úvěrů 108 procent v objemu 4,4 miliardy korun.

Čísla, která minulý týden vzešla z Hypoindexu Fincentra, potvrzují, že i když se úrokové sazby zvyšují a úvěry jsou tím pádem dražší, je i tak o ně velký zájem. Přestože úrokové sazby v průměru vzrostly o 0,2 procentního bodu a u pětileté fixace se nyní pohybuje sazba okolo 5 procent ročně.

Rekordní počty poskytnutých úvěrů však hlásí i stavební spořitelny, i těm se postupně zvyšuje částka, kterou poskytují zájemcům o úvěr. Stavební spořitelna České spořitelny poskytla v prvním pololetí letošního roku 19 970 úvěrů v objemu překračujícím 6 miliard korun. Počet úvěrů na bydlení se meziročně zvýšil o 14 procent, objem úvěrů o 42 procent. Průměrná výše úvěru v letošním prvním pololetí přesáhla hranici 300 tisíc korun.

Souboj o klienta

Stavební spořitelny a hypoteční banky se tradičně předhánějí v poskytování úvěrů na bydlení. Jejich produkty si do značné míry konkurují, jenže který je výhodnější? A kdo má příznivější poplatky?

Byty v pražské Osadní ulici - Sekyra Group
Byty v pražské Osadní ulici - Sekyra Group | Foto: Aktuálně.cz

Stavební spořitelny v rámci konkurenceschopnosti nabízejí nejen klasické překlenovací a běžné úvěry, ale v posledních letech i překlenovací úvěry s nulovým naspořením, které se od hypotéky zpočátku příliš neliší.Na začátku je nulový vklad, minimální výše nejčastěji 300 tisíc korun a zajištění úvěru nemovitostí - stejně jako hypotéky. Podobnost je i v době splatnosti, která se pohybuje okolo 25 let.

U některých takových úvěrů je i úroková sazba fixní pouze prvních několik let a v sazebnících spořitelen přibývají položky, jako třeba poplatek za předčasné splacení úvěru.

Překlenovací úvěr versus hypotéka

Rozhodování mezi hypotékou a překlenovacím úvěrem není jednoduché. Je potřeba dobře zvážit, všechny pro a proti, momentální situaci i to, co od úvěru mimo zadlužení se očekáváte. Protože kritéria, jako výše celkových nákladů, nízké měsíční splátky, možnost mimořádných úložek, či zvolení optimální doby fixace úrokové sazby, si musíte zvolit sami.

Oba úvěry mají odlišnou stavbu, a tak porovnávat je lépe vždy na konkrétním případu. Z něj lze zjistit konkrétní rozdíly výše splátek a celkových nákladů

Úřednice. Ilustrační foto
Úřednice. Ilustrační foto | Foto: GE Money Bank

Přehled hypoték modelového příkladu naleznete ZDE.

Rozdíly ve splácení

Splácení hypotéčního úvěru stejně jako poplatky za něj jsou celkem přehledné. Stačí znát úrokovou sazbu, délku fixace, dobu splatnosti a objem úvěru. Počítat musíte se vstupním poplatkem řádově  jedno procento z objemu úvěru, které bývá u bank ohraničeno minimální a maximální výší. Splatnost hypoték je běžne dosažitelná od 10 do 30 nebo i 40 let. Délka fixace od jednoho roku do 15 let. Lze ale fixovat i na 30 let. A počítat musíte i s poplatkem za vedení úvěrového účtu.

Přehled překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření TADY.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

U překlenovacího úvěru má splácení úvěru poněkud složitější konstrukci a tak i poplatků je více. V počáteční fázi klient zakládá smlouvu o stavebním spoření - 1. poplatek, poskytnutí úvěru 2. poplatek, vedení obou účtů třetí a čtvrtý poplatek. Splácení dluhu pak probíhá tak, že nejprve dlužník platí pouze úroky, ve fázi "řádného" úvěru ze stavebního spoření se splátky vypočítávají stanoveným procentem z výše cílové částky, a to zejdnodušeně řečeno nastane, když na účtu stavebního spoření naspoříte dostatečnou částku.

 

Právě se děje

Další zprávy