Bankovnictví
Nedostatek personálu banky řeší posílením digitalizace a oslovováním kandidátů z jiných oborů. Vzhledem k tomu, že si banky obvykle výrazně nekonkurují nabízenou mzdou a nabídkou benefitů, je fluktuace zaměstnanců mezi jednotlivými institucemi nízká.
Nejvíce otevřených míst je v retailovém bankovnictví (tedy práce na pobočkách), další místa jsou v oblasti digitalizace služeb, například byznys analýz.
Pandemie způsobila nárůst online a telefonické komunikace s klienty, takže i zaměstnanci v bankách využívají vyšší flexibility a vyššího poměru práce z domova, který v závislosti na roli obvykle činí jeden až tři dny v týdnu.
Očekávaný nárůst mezd v oblasti back office rolí (tedy interního fungování) bude v letošním roce kolem pěti procent, základní mzdy ve front office (přímý kontakt s klienty) budou spíše stagnovat, navýšení se bude týkat více bonusové složky, která by mohla dosáhnout až 30 procent z hrubé měsíční mzdy.
Výhodou, kterou uchazeči oceňují, je nadprůměrný počet dní volna. Nad rámec 25denní dovolené banky dále nabízí až týden studijního volna na certifikace, sick days, narozeninové volno, věrnostní volno a mnoho dalšího. Celkem tak zaměstnanec může využít i více než 40 dní volna ročně.
Mezi oblíbené benefity také patří slevy na bankovní produkty, například hypotéky se zvýhodněnou úrokovou sazbou. Při výběru nového zaměstnavatele se uchazeči stále více zaměřují na pověst a jméno společnosti na trhu.
Současná průměrná hrubá mzda min / max v korunách
- Osobní bankéř na pobočce 28 000 / 38 000
- Specialista investic: 40 000 / 48 000
- Analytik rizik: 50 000 / 80 000