Mzdy dle profesí: Erár má zlaté dno, propast mezi zaměstnanci státu a ostatními roste

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
7. 10. 2020 6:11
Mzdy v Česku dlouhodobě rostou. Nejrychleji ovšem úředníkům. Čerstvá data ukazují, že průměrná hrubá mzda je u nich o čtyři tisíce vyšší než u lidí pracující v soukromé sféře. U mediánu, který je pro určité skupiny profesí více vypovídající, je rozdíl dokonce skoro osm tisíc korun. Podívejte se také, jaká povolání a obory berou nejvíc peněz, a kde si naopak moc nevyděláte.
Graf vývoje mezd a platů
Graf vývoje mezd a platů | Foto: ISPV

Rozdíly jsou velké

Informační systém o průměrném výdělku (ISPV) sleduje pravidelně po čtvrtletích kolik lidé vydělávají napříč ekonomikou, a to jak v soukromé sféře, tak v té státní. Povinně do něj přispívají vybraní zaměstnavatelé v rámci statistického šetření. Spravuje ho ministerstvo práce a sociálních věcí a data zpracovává společnost Trexima.

Nově jsou k dispozici údaje za 2. čtvrtletí letošního roku, které bylo výrazně ovlivněno koronavirovou pandemii. Co tedy ze mzdové statistiky vyplývá?

  • Průměrná hrubá mzda v soukromé sféře byla 36 593 korun. Oproti 1. čtvrtletí to byl nárůst o 2,1 procenta. Ve státní správě byla průměrná mzda 40 572 korun, oproti první čtvrtině roku to byl nárůst o 8 procent. 

U mediánu, tedy hodnoty přesně uprostřed řady všech měsíčních mezd, je rozdíl ještě výraznější. Medián mzdy je u soukromé sféry 30 039 korun, u státní správy 37 547 korun. Ještě nikdy nebyl rozdíl tak velký. 

Platy úředníků a dalších zaměstnanců placených státem výrazně rostou a odklánějí se stále více od mezd, které pobírá většina zaměstnaných lidí v Česku. V tržních ekonomikách nejde podle odborníků o dobrou zprávu. Zaměstnanci a podnikatelé v soukromé sféře totiž musí na platy veřejných zaměstnanců vydělat. 

  • Na následujících kartách si můžete projít, na jakých pozicích se letos mzdy zvyšovaly nejvýrazněji. Zároveň na nich najdete i žebříček nejlépe a nejhůře placených profesí v Česku a přehled vyplacených odměn v době první vlny koronavirové pandemie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 58 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy