Mzdy dle profesí: Erár má zlaté dno, propast mezi zaměstnanci státu a ostatními roste

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
7. 10. 2020 6:11
Mzdy v Česku dlouhodobě rostou. Nejrychleji ovšem úředníkům. Čerstvá data ukazují, že průměrná hrubá mzda je u nich o čtyři tisíce vyšší než u lidí pracující v soukromé sféře. U mediánu, který je pro určité skupiny profesí více vypovídající, je rozdíl dokonce skoro osm tisíc korun. Podívejte se také, jaká povolání a obory berou nejvíc peněz, a kde si naopak moc nevyděláte.
Graf vývoje mezd a platů
Graf vývoje mezd a platů | Foto: ISPV

Rozdíly jsou velké

Informační systém o průměrném výdělku (ISPV) sleduje pravidelně po čtvrtletích kolik lidé vydělávají napříč ekonomikou, a to jak v soukromé sféře, tak v té státní. Povinně do něj přispívají vybraní zaměstnavatelé v rámci statistického šetření. Spravuje ho ministerstvo práce a sociálních věcí a data zpracovává společnost Trexima.

Nově jsou k dispozici údaje za 2. čtvrtletí letošního roku, které bylo výrazně ovlivněno koronavirovou pandemii. Co tedy ze mzdové statistiky vyplývá?

  • Průměrná hrubá mzda v soukromé sféře byla 36 593 korun. Oproti 1. čtvrtletí to byl nárůst o 2,1 procenta. Ve státní správě byla průměrná mzda 40 572 korun, oproti první čtvrtině roku to byl nárůst o 8 procent. 

U mediánu, tedy hodnoty přesně uprostřed řady všech měsíčních mezd, je rozdíl ještě výraznější. Medián mzdy je u soukromé sféry 30 039 korun, u státní správy 37 547 korun. Ještě nikdy nebyl rozdíl tak velký. 

Platy úředníků a dalších zaměstnanců placených státem výrazně rostou a odklánějí se stále více od mezd, které pobírá většina zaměstnaných lidí v Česku. V tržních ekonomikách nejde podle odborníků o dobrou zprávu. Zaměstnanci a podnikatelé v soukromé sféře totiž musí na platy veřejných zaměstnanců vydělat. 

  • Na následujících kartách si můžete projít, na jakých pozicích se letos mzdy zvyšovaly nejvýrazněji. Zároveň na nich najdete i žebříček nejlépe a nejhůře placených profesí v Česku a přehled vyplacených odměn v době první vlny koronavirové pandemie.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy