Důchody by mohly růst výrazněji. Vláda chce víc mluvit do valorizace

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
17. 2. 2016 11:10
I bez souhlasu poslanců by vláda mohla zvýšit důchody až o 1,7 procenta a reagovat tak na situace, kdy zákonem určená valorizace je příliš nízká. Tuto možnost měla vláda už dříve, zrušila ji ale koalice vedená Petrem Nečasem.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha – Růst důchodů o pouhých 40 korun, k němuž došlo od letošního ledna, by se už v budoucnu nemusel opakovat. Vláda dnes schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle něhož by mohla reagovat na situaci, kdy zákonem stanovená pravidla povedou k příliš nízké valorizaci.

I bez souhlasu poslanců by mohla vláda zvýšit důchody až o 1,7 procenta, což je zhruba 190 korun u současného průměrného důchodu. Novela, která by vládě tuto možnost dala, nyní míří do Parlamentu. Zvýšení důchodů o 1,7 procenta znamená výdaje ve výši 0,3 procenta hrubého domácího produktu, v loňských hodnotách to odpovídá zhruba 14 miliardám korun.

Důchody se v Česku zvyšují vždy na začátku roku, a to podle zákona o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Oba ukazatele, zejména inflace, ale byly za poslední období navzdory růstu ekonomiky nízké, takže penze letos rostly jen o 40 korun. Vláda kvůli tomu navrhla dát důchodcům jednorázový příspěvek, poslanci ho nakonec schválili ve výši 1200 korun. Lidem přijde teď v únoru.

Vláda chce možnost zvyšování nad dosavadní pravidla valorizace prosadit ve zrychleném řízení, aby podle ní případně mohla postupovat už pro příští rok. Ministerstvo práce přesto předpokládá, že vláda této možnosti do roku 2020 nevyužije. Díky růstu průměrných mezd by se totiž důchody mohly v příštích letech zvedat asi o 200 až 300 korun, uvedl resort v podkladech pro vládu.

Novinka na vládě prošla i přes výhrady ministerstva financí. Podle něj navržená změna může zvýšit deficit důchodového účtu, vláda si přitom předsevzala snižovat schodek rozpočtu. Pokud navíc nebude opatření v příštích letech potřeba, tak je novela bezpředmětná. Jestli kabinet není spokojen s nynějším modelem valorizace, měl by zvážit její koncepční změnu, dodal resort financí. Své výhrady ale dal jen jako doporučení.

Zásadně proti návrhu se ale postavila Česká národní banka. Podle ní nynější pravidla odrážejí růst životních nákladů i vývoj ekonomiky. Centrální banka nepovažuje za vhodné, aby o tak velké sumě rozhodovala sama vláda "diskrecí".

Možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci měla vláda už dříve, zrušila ji ale koalice vedená Petrem Nečasem. Podle ní by kabinet neměl mít šanci před volbami přidávat víc a "kupovat" si tak hlasy.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňského září starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobní penzi dostávalo 2,37 milionu žen a mužů. V průměru měli 11 334 korun. Důchodový účet skončil loni se schodkem 33,6 miliardy korun. Na penze se vyplatilo 385,5 miliardy a vybralo 351,9 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy