Tvrdší metr na živnostníky a 11 tisíc všem. Chystaná reforma penzí může být radikální

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 11. 1. 2020 17:31
Důchodový systém je velké téma. Pokud se nezmění, tak za pár desítek let spolkne pořádnou část ekonomického výkonu země. Anebo uvrhne penzisty do chudoby. Reformu už léta připravuje ministerstvo práce spolu s experty - komisí pro spravedlivé důchody. Některé plány už komise představila, Aktuálně.cz se však nyní seznámilo i s těmi návrhy, o kterých se zatím diskutuje jen za zavřenými dveřmi.
Udržitelnost důchodového systému
Udržitelnost důchodového systému | Foto: ČSÚ

Současný důchodový systém

Současný důchodový systém s drobnými úpravami platí od roku 1996. Má svá specifika. Je hodně solidární, lidé s vyššími příjmy "dotují" ty s nižšími výdělky.

Zároveň je přísný: po žadatelích o důchod vyžaduje určitý věk, dnes je to v rozmezí od 60 do 63 let podle počtu dětí, pro ročníky 1965 bude platit maximální hranice 65 let bez rozdílu, zda jde o ženu, či muže. A nutné je mít odpracováno 35 let.

Český důchodový systém je také uzavřený do sebe. Jak velký důchod žadatel bude mít, se totiž dozví až těsně před penzí. A to je problém. Lidé netuší, co je čeká, a tak stáří moc neřeší.

Přitom důchodců přibývá, naopak pracovníků, kteří do důchodového systému ze svých mezd přispívají, ubývá. Výdaje na důchody tedy porostou, příjmy budou nižší. "Je proto nutné rozpracovat a otevřít v diskusi otázku možností zajištění případných dalších daňových a nedaňových příjmů státního rozpočtu," uvádí se v materiálu komise. Takové vícezdrojové financování je přitom běžné i v ostatních zemích EU.

Podle odborníků se důchodový systém dostal do příliš složité podoby a dochází tak k různým nedorozuměním. Spousta lidí si například myslí, že bude mít důchod 20 tisíc korun, což je nemožné. "Reforma systému je nutná, kvůli udržitelnosti i lepší srozumitelnosti," vysvětlil Aktuálně.cz ekonom Jiří Šatava, který na přípravě důchodové reformy spolupracuje. 

Řada zvažovaných principů nového důchodového systému může vypadat z dnešního pohledu radikálně. Na následujících kartách si můžete přečíst podrobnosti o těchto diskutovaných návrzích:

  • Nultý a první pilíř - vyšší základ pro každého
  • Každý bude vždy vědět, kolik dostane
  • Náročné profese dříve do penze
  • Pravidla nároku na penzi nemusí být tak tvrdá
  • Matky budou oceněny speciálním bonusem
  • Živnostníci - nižší daně, ale vyšší pojistné
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy