Tvrdší metr na živnostníky a 11 tisíc všem. Chystaná reforma penzí může být radikální

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 11. 1. 2020 17:31
Důchodový systém je velké téma. Pokud se nezmění, tak za pár desítek let spolkne pořádnou část ekonomického výkonu země. Anebo uvrhne penzisty do chudoby. Reformu už léta připravuje ministerstvo práce spolu s experty - komisí pro spravedlivé důchody. Některé plány už komise představila, Aktuálně.cz se však nyní seznámilo i s těmi návrhy, o kterých se zatím diskutuje jen za zavřenými dveřmi.
Foto: Shutterstock.com

Novinka - nultý a první pilíř

Ministerstvo práce a sociálních věcí a důchodová komise již představily první chystané změny. Důchod bude nově rozdělen na první a nultý pilíř. Inspirací byl systém v severských zemích a doporučení Světové banky.

  • Nultý pilíř bude představovat složku solidární, půjde o částku, která bude pro všechny důchodce stejná.

Jak velký bude nultý pilíř? "Dnes je minimální důchod vyplácen několika desítkám tisíc důchodců ve výši 4040 korun. Další statisíce lidí mají důchody jen o jednu, dvě nebo tři tisícikoruny vyšší. Úvahy o výši důchodu, který by mohl být nazýván důstojným, by tedy měly začínat na cca 11 tisících," říká pro Aktuálně.cz Martin Potůček, analytik veřejné a sociální politiky, prognostik a člen důchodové komise. MPSV zatím pracuje s částkami od šesti tisíc do 11 150 korun pro nultý pilíř. 

  • První pilíř pak bude představovat složku zásluhovou, tedy bude vycházet z toho, jak člověk do systému během života přispíval. Bude tak oceňovat individuální průběh kariéry každého občana.

V tomto směru bude podobný procentní výměře v současném systému. Budou  ji tvořit dvě složky - složka důchodu za pracovní kariéru a složka důchodu za ostatní části kariéry, například za péči o děti či za vzdělání, a důchod se bude počítat jinak než dnes. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Oblast jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně. Úřady vydaly varování před tsunami

Oblast jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedl americký geologický ústav USGC. Úřady vydaly varování před tsunami. Informace o případných škodách nebo obětech zatím nejsou k dispozici.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo ve vzdálenosti 125 kilometrů severozápadně od jamajského města Lucea a otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin, který se proti Torpedu také podílel asistencí na gólu na 4:0, je v kanadském bodování o pět bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

KHL:

Chabarovsk - Ufa 4:2 (za domácí Jordán 0+1), Dynamo Moskva - Nižnij Novgorod 5:1 (Jaškin 2+1), Omsk - Nižněkamsk 3:2, Petrohrad - Dinamo Minsk 5:0, Dinamo Riga - Novosibirsk 0:1.

Další zprávy