Tvrdší metr na živnostníky a 11 tisíc všem. Chystaná reforma penzí může být radikální

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 11. 1. 2020 17:31
Důchodový systém je velké téma. Pokud se nezmění, tak za pár desítek let spolkne pořádnou část ekonomického výkonu země. Anebo uvrhne penzisty do chudoby. Reformu už léta připravuje ministerstvo práce spolu s experty - komisí pro spravedlivé důchody. Některé plány už komise představila, Aktuálně.cz se však nyní seznámilo i s těmi návrhy, o kterých se zatím diskutuje jen za zavřenými dveřmi.
Foto: Shutterstock.com

Novinka - nultý a první pilíř

Ministerstvo práce a sociálních věcí a důchodová komise již představily první chystané změny. Důchod bude nově rozdělen na první a nultý pilíř. Inspirací byl systém v severských zemích a doporučení Světové banky.

  • Nultý pilíř bude představovat složku solidární, půjde o částku, která bude pro všechny důchodce stejná.

Jak velký bude nultý pilíř? "Dnes je minimální důchod vyplácen několika desítkám tisíc důchodců ve výši 4040 korun. Další statisíce lidí mají důchody jen o jednu, dvě nebo tři tisícikoruny vyšší. Úvahy o výši důchodu, který by mohl být nazýván důstojným, by tedy měly začínat na cca 11 tisících," říká pro Aktuálně.cz Martin Potůček, analytik veřejné a sociální politiky, prognostik a člen důchodové komise. MPSV zatím pracuje s částkami od šesti tisíc do 11 150 korun pro nultý pilíř. 

  • První pilíř pak bude představovat složku zásluhovou, tedy bude vycházet z toho, jak člověk do systému během života přispíval. Bude tak oceňovat individuální průběh kariéry každého občana.

V tomto směru bude podobný procentní výměře v současném systému. Budou  ji tvořit dvě složky - složka důchodu za pracovní kariéru a složka důchodu za ostatní části kariéry, například za péči o děti či za vzdělání, a důchod se bude počítat jinak než dnes. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy