Tvrdší metr na živnostníky a 11 tisíc všem. Chystaná reforma penzí může být radikální

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 11. 1. 2020 17:31
Důchodový systém je velké téma. Pokud se nezmění, tak za pár desítek let spolkne pořádnou část ekonomického výkonu země. Anebo uvrhne penzisty do chudoby. Reformu už léta připravuje ministerstvo práce spolu s experty - komisí pro spravedlivé důchody. Některé plány už komise představila, Aktuálně.cz se však nyní seznámilo i s těmi návrhy, o kterých se zatím diskutuje jen za zavřenými dveřmi.
Udržitelnost důchodového systému
Udržitelnost důchodového systému | Foto: ČSÚ

Současný důchodový systém

Současný důchodový systém s drobnými úpravami platí od roku 1996. Má svá specifika. Je hodně solidární, lidé s vyššími příjmy "dotují" ty s nižšími výdělky.

Zároveň je přísný: po žadatelích o důchod vyžaduje určitý věk, dnes je to v rozmezí od 60 do 63 let podle počtu dětí, pro ročníky 1965 bude platit maximální hranice 65 let bez rozdílu, zda jde o ženu, či muže. A nutné je mít odpracováno 35 let.

Český důchodový systém je také uzavřený do sebe. Jak velký důchod žadatel bude mít, se totiž dozví až těsně před penzí. A to je problém. Lidé netuší, co je čeká, a tak stáří moc neřeší.

Přitom důchodců přibývá, naopak pracovníků, kteří do důchodového systému ze svých mezd přispívají, ubývá. Výdaje na důchody tedy porostou, příjmy budou nižší. "Je proto nutné rozpracovat a otevřít v diskusi otázku možností zajištění případných dalších daňových a nedaňových příjmů státního rozpočtu," uvádí se v materiálu komise. Takové vícezdrojové financování je přitom běžné i v ostatních zemích EU.

Podle odborníků se důchodový systém dostal do příliš složité podoby a dochází tak k různým nedorozuměním. Spousta lidí si například myslí, že bude mít důchod 20 tisíc korun, což je nemožné. "Reforma systému je nutná, kvůli udržitelnosti i lepší srozumitelnosti," vysvětlil Aktuálně.cz ekonom Jiří Šatava, který na přípravě důchodové reformy spolupracuje. 

Řada zvažovaných principů nového důchodového systému může vypadat z dnešního pohledu radikálně. Na následujících kartách si můžete přečíst podrobnosti o těchto diskutovaných návrzích:

  • Nultý a první pilíř - vyšší základ pro každého
  • Každý bude vždy vědět, kolik dostane
  • Náročné profese dříve do penze
  • Pravidla nároku na penzi nemusí být tak tvrdá
  • Matky budou oceněny speciálním bonusem
  • Živnostníci - nižší daně, ale vyšší pojistné
 

Právě se děje

před 20 minutami

Oblast jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně. Úřady vydaly varování před tsunami

Oblast jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedl americký geologický ústav USGC. Úřady vydaly varování před tsunami. Informace o případných škodách nebo obětech zatím nejsou k dispozici.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo ve vzdálenosti 125 kilometrů severozápadně od jamajského města Lucea a otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin, který se proti Torpedu také podílel asistencí na gólu na 4:0, je v kanadském bodování o pět bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

KHL:

Chabarovsk - Ufa 4:2 (za domácí Jordán 0+1), Dynamo Moskva - Nižnij Novgorod 5:1 (Jaškin 2+1), Omsk - Nižněkamsk 3:2, Petrohrad - Dinamo Minsk 5:0, Dinamo Riga - Novosibirsk 0:1.

Další zprávy