Oběti blahobytu: Podíl českých penzistů živořících pod hranicí bídy se zdvojnásobil

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 24. 10. 2020 9:52
Přibývá důchodců, jejichž měsíční příjmy nepřesáhnou hranici příjmové chudoby. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se problém týká 16,6 procenta lidí starších 65 let. V roce 2016 to bylo jen 8,1 procenta penzistů. Proč tak vysoký nárůst, co za tím stojí? Projděte si i další zajímavá čísla z důchodové ročenky, kterou každý rok zveřejňuje sociální správa.
Foto: ČTK

Patnáct set korun navíc? Jsou důležité

Průměrný důchod je 13 468 korun. Ačkoliv u mezd je rozdíl mezi mediánem a průměrem výrazný, u důchodů jde jen o desítky korun. Je z toho zřejmé, že náš důchodový systém je mimořádně solidární.  

Je ovšem řada důchodců, kteří pobírají ke svému starobnímu důchodu ještě vdovský nebo vdovecký důchod. V takovém případě je průměrný důchod 14 806 korun. 

Velmi rozšířený omyl je ten, že důchodcům po smrti manžela či manželky náleží plný důchod zemřelého partnera. Dojde ovšem pouze k takzvanému souběhu důchodů.

Vdovský či vdovecký důchod se vypočítává jako polovina procentní výměry z nižšího důchodu a ta se ještě dál krátí. V průměru tedy vdovec či vdova dostanou navíc zhruba patnáct set korun ke svému důchodu. O vdovský a vdovecký důchod se musí žádat, není připsán automaticky. 

Právě odchod partnera, a tím pádem i ztráta jednoho příjmu, představuje pro seniory velké trauma. Nakonec jsou schopni ale podle šetření sociologů s příjmem navýšeným jen o tisícovku dvě vyjít. Klesnou jim částečně náklady na život a dokážou lépe šetřit. 

 

Právě se děje

Další zprávy