Oběti blahobytu: Podíl českých penzistů živořících pod hranicí bídy se zdvojnásobil

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 24. 10. 2020 9:52
Přibývá důchodců, jejichž měsíční příjmy nepřesáhnou hranici příjmové chudoby. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se problém týká 16,6 procenta lidí starších 65 let. V roce 2016 to bylo jen 8,1 procenta penzistů. Proč tak vysoký nárůst, co za tím stojí? Projděte si i další zajímavá čísla z důchodové ročenky, kterou každý rok zveřejňuje sociální správa.
Výdaje na důchody
Výdaje na důchody | Foto: čssz

Výdaje ze státního rozpočtu rostou

V roce 2019 vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení 2 414 814 starobních důchodů. Stát na ně vydal 382,2 miliardy korun. To je o 30 miliard více než v roce 2018. 

Starobní důchody představují největší a také jednu z nejrychleji rostoucích výdajových položek státního rozpočtu. Přesto podle loňské studie Deloitte patří český důchodový systém mezi podprůměrně náročné z pohledu celkových
výdajů na důchody. Tyto výdaje dosahují 8,4 procenta HDP, z toho 6,9 procenta HDP připadá na starobní důchody, zbytek na invalidní a pozůstalostní důchody.

V EU je podle studie tento podíl v průměru na 12,6 procenta HDP. "Nejlevnější"
důchodový systém mají Irové, a to 5,7 procenta HDP, naopak nejvíce dávají na důchody Řekové, 17,5 procenta HDP.

Zatím důchodová reforma nemá konkrétní obrysy. Pokud by nebyla přijala a zůstal v platnosti současný systém, vedlo by to k tomu, že valorizace penzí povede v dlouhodobém horizontu k poklesu poměru k průměrné mzdě. Nyní je zhruba na 40 procentech, za 50 let by to bylo už jen na 25 procentech. To znamená, že odchodem do důchodu by příjem poklesl na čtvrtinu.

 

Právě se děje

Další zprávy