Oběti blahobytu: Podíl českých penzistů živořících pod hranicí bídy se zdvojnásobil

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 24. 10. 2020 9:52
Přibývá důchodců, jejichž měsíční příjmy nepřesáhnou hranici příjmové chudoby. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se problém týká 16,6 procenta lidí starších 65 let. V roce 2016 to bylo jen 8,1 procenta penzistů. Proč tak vysoký nárůst, co za tím stojí? Projděte si i další zajímavá čísla z důchodové ročenky, kterou každý rok zveřejňuje sociální správa.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

V penzi trávíme stále více času

Vzhledem k tomu, že se zvyšuje průměrný věk dožití, roste i doba strávená v penzi. V loňském roce strávili lidé v důchodu 24,37 roku. Průměrně se nyní dožíváme 82 let. Ženy žijí déle, u nich je průměr skoro 84 let, muži se dožívají necelých 80 let. Přitom právě ženy pobírají nižší penze, v průměru o 2500 korun, a jsou tedy více ohroženy chudobou. 

Za deset let, tedy v roce 2030, bude ubývat mladých lidí, naopak přibývat starších. Nyní jsou nejpočetnější věkovou skupinou čtyřicátníci, prim budou držet i za deset let, kdy jim bude přes padesát. Výrazně posílí také sedmdesátníci a osmdesátníci. Naopak dětí do 15 let ubude. 

I proto odborníci varují, že se stárnutím populace bude ubývat aktivních lidí, kteří do důchodového systému přispívají ze svých mezd. Státní důchody tak v budoucnu budou nízké.

 

Právě se děje

Další zprávy