Oběti blahobytu: Podíl českých penzistů živořících pod hranicí bídy se zdvojnásobil

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 24. 10. 2020 9:52
Přibývá důchodců, jejichž měsíční příjmy nepřesáhnou hranici příjmové chudoby. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se problém týká 16,6 procenta lidí starších 65 let. V roce 2016 to bylo jen 8,1 procenta penzistů. Proč tak vysoký nárůst, co za tím stojí? Projděte si i další zajímavá čísla z důchodové ročenky, kterou každý rok zveřejňuje sociální správa.
Foto: ČTK

Patnáct set korun navíc? Jsou důležité

Průměrný důchod je 13 468 korun. Ačkoliv u mezd je rozdíl mezi mediánem a průměrem výrazný, u důchodů jde jen o desítky korun. Je z toho zřejmé, že náš důchodový systém je mimořádně solidární.  

Je ovšem řada důchodců, kteří pobírají ke svému starobnímu důchodu ještě vdovský nebo vdovecký důchod. V takovém případě je průměrný důchod 14 806 korun. 

Velmi rozšířený omyl je ten, že důchodcům po smrti manžela či manželky náleží plný důchod zemřelého partnera. Dojde ovšem pouze k takzvanému souběhu důchodů.

Vdovský či vdovecký důchod se vypočítává jako polovina procentní výměry z nižšího důchodu a ta se ještě dál krátí. V průměru tedy vdovec či vdova dostanou navíc zhruba patnáct set korun ke svému důchodu. O vdovský a vdovecký důchod se musí žádat, není připsán automaticky. 

Právě odchod partnera, a tím pádem i ztráta jednoho příjmu, představuje pro seniory velké trauma. Nakonec jsou schopni ale podle šetření sociologů s příjmem navýšeným jen o tisícovku dvě vyjít. Klesnou jim částečně náklady na život a dokážou lépe šetřit. 

 

Právě se děje

teď

Ve věku 81 let zemřel americký hudební producent Phil Spector. Spolupracoval například s The Beatles. Od roku 2009 si odpykával trest za vraždu.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy