Praha - Objem leasingu movitých věcí se loni propadl meziročně o 53 procent na 44,2 miliardy korun. Leasing nemovitostí klesl dokonce o 72 procent na 3,21 miliardy korun.
Vyplývá to z dnes zveřejněné statistiky České leasingové a finanční asociace, jejíž členové uskutečňují kolem 97 procent objemu všech tuzemských leasingových obchodů.
Roste podíl operativního leasingu
V leasingu movitých věcí nadále dominují různé typy silničních vozidel (s podílem přes tři pětiny). Menší zájem než dříve je o leasing nákladních aut a lehkých užitkových automobilů, zejména kvůli změně při odpočtu DPH u osobních vozů.
Druhou nejpočetnější skupinou je leasing strojů a zařízení (33 procent).
Nadále roste podíl operativního leasingu, vloni se zvýšil z necelých dvaceti na téměř 27 procent.
Leasing nemovitostí využívají klienti nejčastěji pro průmyslové objekty, prodejny a hotely.
Půjčky jsou přísnější
Objem nebankovních úvěrů pro osobní potřebu, které vloni poskytly členské firmy asociace, loni klesl o čtvrtinu na 41 miliard korun. Největším podílem (44 %) byly vloni zastoupeny revolvingové úvěry, následuje financování v místě prodeje a osobní půjčky.
"Došlo k výraznému meziročnímu posílení podílu revolvingových úvěrů především na úkor osobních půjček," říká předseda představenstva České leasingové a finanční asociace Martin Kofroň.
Vloni bylo uzavřeno celkem 1,1 milionu nových smluv o spotřebitelském úvěru, což bylo o zhruba 455 tisíc méně než o rok dříve.
Kofroň připomíná, že kvůli zhoršujícímu se ekonomickému prostředí zpřísnili poskytovatelé nebankovních půjček kritéria pro hodnocení zákazníků a odmítali "méně bonitní poptávky".
Objem nebankovních úvěrů pro podnikatele vloni nicméně vzrostl meziročně o 6,6 procenta na téměř 30 miliard korun.