Rozhoduje zaměstnavatel
Žádost o dávku se předává na předepsaném tiskopise, a to buď u zaměstnavatele (žádá-li zaměstnanec), nebo u Okresní správy sociálního zabezpečení (OSVČ).
Marksová původně navrhovala, že uvolnění zaměstnance bude pro firmu povinné bez podmínek. Tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale společně se zástupci podnikatelů prosadili omezení: Zaměstnavatel může odmítnout poskytnutí volna, pokud mu v tom brání vážné provozní důvody - jejich existenci by měl prokázat v písemném odmítnutí.
Vážné provozní důvody zákon nedefinuje, záleží vždy na konkrétní situaci. Typicky může jít o současné čerpání nemocenské (mateřské apod.) mnoha dalšími zaměstnanci, sezonní práce, možnou ztrátu důležité zakázky, nemožnost sehnat okamžitou odpovídající náhradu za konkrétního zaměstnance (zejména jde-li o specialistu a navíc záskok jen na několik týdnů). Naopak by nemělo jít o dlouhodobě neřešený nedostatečný počet zaměstnanců, jejich dlouhodobé přetěžování nebo neochotu dočasně přeorganizovat práci, přijmout brigádníky a podobně.
Případný spor by musel rozhodnout soud, což je pro zaměstnance finančně náročné a zdlouhavé. Zejména v současné době, kdy je v Česku objektivní nedostatek pracovních sil, může být obava firmy z ekonomických ztrát oprávněná. Na druhé straně záměrem zákona je poskytnout přiměřenou náhradu za ztrátu příjmu, aniž by člověk přišel o práci nebo si musel brát dovolenou.
Teprve praxe tedy ukáže, jak bude novinka s touto důležitou podmínkou fungovat.