Děti se začnou povinně učit finanční gramotnosti

Tereza Holanová Tereza Holanová
10. 1. 2012 10:05
Dosud ji školy vyučují pouze dobrovolně, to však podle ministerstva nestačí
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Základní školy musí nejpozději do roku 2014 zařadit do svých osnov finanční gramotnost. V současné době ji vyučují pouze dobrovolně, to však podle ministerstva školství nestačí.

Naučit Čechy číst smlouvy, sestavovat rodinný rozpočet, ovládat internetové bankovnictví nebo rozumět finančnímu slovníku se úředníci spolu s odborníky z ministerstva financí, vysokých škol nebo České národní banky snaží už pět let.

"Finanční vzdělávání dospělých je mnohem obtížnější než u žáků a studentů ve školách," myslí si Petr Dvořák, děkan Fakulty financí a účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Ministerstvo školství zastává podobný názor - základní školy tudíž budou muset finanční gramotnost nejpozději od roku 2014 povinně učit.

Dosud jen dobrovolně

Některé školy mají finanční gramotnost v osnovách už nyní, dosud ale zavedení tohoto předmětu nebylo povinné. Předmět se navíc aktuálně nemusí vyučovat samostatně, stačí jej začlenit například do hodin matematiky nebo základů společenských věd.

Základní školy se tak připojí ke středním školám, kde výuka již standardně probíhá, a k bankám. Jak vyplynulo z výzkumu společnosti STEM/MARK, právě banky se nyní výuce finanční gramotnosti věnují nejvíce.

Zvláště u bank se ale může stát, že do kurz zařadí svou obchodní prezentaci nebo jej dokonce spojí s prodejem svých produktů. Odborníci upozorňují, že tyto činnosti musí být striktně oddělené. Tomu by měla napomoct důslednější kontrola, která nekalým praktikám zabrání.

"Regulace by se měla zaměřit na aktivity, které profitují z finanční neznalosti nebo lidského neštěstí," uvádí autoři výzkumu.  Zároveň by měla zabezpečovat, aby spotřebitel dostal veškeré relevantní informace, tak aby mohl nabízený produkt vzhledem ke své životní a finanční úrovni posoudit.

Prevence zadlužení

Jak upozorňují odborníci z ministerstva financí, Češi mají v oblasti finančních znalostí stále mezery. Finanční negramotnost se pak nejčastěji projevuje jako zadluženost domácností, které mají závazky především u finančních institucí, dále z neplacení nájemného, energií nebo pokut.

"Nejvíce ohroženi jsou zástupci sociálně slabších vrstev, ale problémům se nevyhnou ani lidé vzdělaní se středními či vyššími příjmy," stojí ve zprávě STEM/MARK.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Finanční gramotnost Čechů se nezlepšuje
Studenti přišli s řešením finanční krize. Pomůže hra
Umíte to s penězi? Češi se přeceňují, ukázal průzkum

Finanční gramotnost je součástí ekonomické gramotnosti. Ta zahrnuje například schopnost zajistit si příjem. Samotná finanční gramotnost zahrnuje peněžní, cenovou a rozpočtovou gramotnost.

Dostatečně vzdělaný je podle ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy přitom ten občan, který se orientuje v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní nebo rodinný rozpočet s ohledem na měnící se životní situace.

 

Právě se děje

Další zprávy